Gdzie po najlepszą lokatę?

Oprocentowanie lokat nadal utrzymuje się na niskim poziomie. Co więcej, odsuwa się w czasie perspektywa poprawy ich warunków.

Pocieszający może być jedynie fakt, że dzięki bardzo niskiej inflacji realne zyski można uznać za atrakcyjne. Expander podpowiada, w którym banku znajdziemy obecnie najlepsze lokaty, zarówno te bez gwiazdek, jak i te o oprocentowaniu powyżej 4%, które nierzadko wymagają jednak spełnienia pewnych warunków.

Niska inflacja sprawia, że perspektywa podwyżki stop procentowych się oddala. Obecnie przeważa pogląd, że stopy procentowe w naszym kraju zaczną rosnąć dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. W rezultacie banki nie są skłonne do podwyższania oprocentowania lokat. Pocieszający jest jednak fakt, że w ciągu minionych 12 miesięcy, ceny w Polsce wzrosły jedynie o 0,3%. Przy tak niskiej inflacji za atrakcyjne można uznać realne zyski z lokat.

Reklama

Wróćmy jednak do oprocentowania nominalnego. Aktualnie, patrząc na przeciętne oferty zauważymy, że więcej niż 3% możemy uzyskać jedynie na lokatach długoterminowych, czyli dwu- i trzyletnich. Przy krótszych okresach oprocentowanie jest znacznie niższe i, dla przykładu, na depozytach 3-miesięcznych wynosi tylko 2,4%. Oczywiście nie warto zadowalać się przeciętną ofertą, podczas gdy na rynku znajdują się lepsze. Zwłaszcza, że we wszystkich bankach, depozyty są tak samo chronione. Bankowy Fundusz Gwarancyjny w razie upadku banku zwróci nam wszystkie pieniądze do ok. 417 000 zł (równowartość 100 000 euro).

Analiza objęła najlepsze lokaty, które nie wymagają korzystania z innych płatnych produktów i nie są powiązane z produktami inwestycyjnymi. W przypadku okresu 3-miesięcznego liderem jest Meritum Bank, w którym oprocentowanie wynosi 3,7%. Trzeba jednak dodać, że takie warunki otrzymamy tylko dla nowych środków wpłaconych do banku ponad saldo z dnia 7 kwietnia. Przy okazji warto zauważyć, że stawka oprocentowania jest wyższa niż na najlepszym depozycie półrocznym czy nawet rocznym. Tymczasem gdy spojrzymy na wartości średniego oprocentowania to zauważymy, że im dłuższy okres, tym wyższe powinno być oprocentowanie.

Najwyższe oprocentowanie lokaty 6-miesięcznej wynosi obecnie 3,6%. Jest to oferta BOŚ oferowana za pośrednictwem strony internetowej bossabank.pl. W przypadku depozytów rocznych najwięcej - 3,65% - uzyskamy w FM Banku. Trzeba jednak dodać, że w odróżnieniu od Meritum Banku te oferty nie wymagają, aby były to nowe środki. Najwyższe oprocentowanie wśród lokat bez gwiazdek uzyskamy jeśli zgodzimy się zamrozić swoje oszczędności na 2 lub 3 lata. Wtedy najwięcej zaoferuje nam Santander Consumer Bank. W przypadku lokat 2-letnich oprocentowanie wyniesie 4,1%, a przy 3-letnich 4,2%.

Oczywiście w bankach znajdziemy o wiele więcej lokat z oprocentowaniem przekraczającym 4%. Problem polega jednak na tym, że zwykle są to krótkoterminowe depozyty na 2-3 miesiące. Dodatkowo można z nich skorzystać tylko raz, a czasami nawet tylko w momencie zakładania konta. Tak jest np. w Deutsche Banku, który kusi oprocentowaniem wynoszącym 5% na lokacie 2-miesięcznej. Gdy jednak już raz skorzystamy z takiej oferty, w przyszłości bank pozwoli założyć już tylko zwykłe depozyty ze znacznie niższym oprocentowaniem.

Jarosław Sadowski

Główny analityk firmy Expander

www.expander.pl

Expander.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »