Reklama

Gdzie założyć lokatę w październiku 2022? Te banki dają najwyższy procent

Oprocentowanie lokat bankowych wreszcie dotarło do magicznej ósemki. Niestety, inflacja wciąż przyspiesza szybciej niż bankowe oferty.

  • Z pewnością mamy do czynienia z bardzo nierównym wyścigiem. Aż osiem ofert lokat z naszego zestawienia są wyższe w porównaniu z poprzednim miesiącem. 
  • Tym sposobem dwa banki wkraczają w październik proponując oszczędzanie w wysokości aż 8 proc. w skali roku. Dlaczego wyścig jest nierówny? Bo inflacja znów przyspiesza i najnowszy jej odczyt to aż 17,2 proc. 
  • Dodatkowo inwestycje mamy wciąż obciążone tzw. podatkiem Belki. Przez to nawet na najkorzystniejszej lokacie możemy w ciągu roku stracić około 10 proc.

Reklama

8 procent na lokacie bankowej

Bank Pekao i Nest Bank to dwa z banków, które postanowiły zaoferować klientom indywidualnym oprocentowanie 8 proc. na lokatach. Jeszcze we wrześniu na czele znajdowała się lokata GETIN Banku, ale jak wiadomo ta instytucja podlega właśnie przymusowej restrukturyzacji. W jej efekcie docelowo wszystkie kredyty i depozyty będą przeniesione do podmiotu o nazwie VeloBank

Zdecydowanie najbardziej istotnym ruchem na rynku lokat we wrześniu była podwyżka oprocentowania w Banku Pekao SA. Wyniosła ona aż 1,5 pkt. proc., dzięki czemu bank spod znaku żubra znalazł się w samej czołówce naszego zestawienia. - Szybko zareagowaliśmy na zmianę sytuacji rynkowej. Doceniają to nasi klienci, co ma biznesowy wymiar, przekładając się na wzrost naszego udziału rynkowego w depozytach, jak i w funduszach inwestycyjnych - powiedział Wojciech Werochowski, wiceprezes Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej.

Bardzo dobry ruch, z punktu widzenia klientów, i zapewne udziału w rynku wykonał także ING Bank Śląski. Jego trzymiesięczna Lokata z Funduszem zwiększyła poziom oprocentowania z 6,5 do 7,75 proc. Jednocześnie podwyższono minimalną kwotę lokaty - z 1 do 4 tys. zł.

Wyższe oprocentowanie dla dłuższych horyzontów czasowych

Interesujące jest także to, że banki zaczęły zmieniać ofertę depozytową w kierunku wydłużenia czasu trwania lokat. Zresztą, nie tylko banki. Klasyczny produkt Kasy Stefczyka pod nazwą "Witaj w Kasie" do tej pory był produktem trzymiesięcznym, a teraz jest już półrocznym. Przy tym maksymalne środki możliwe do umieszczenia na tej powitalnej lokacie spadły ze 100 do 50 tys. zł. Lokatę na eKoncie, czyli sztandarowy produkt mBanku, wydłużono z trzech aż do 12 miesięcy, przy okazji podnosząc oprocentowanie z 6,8 do 7,5 proc.

Najlepsze lokaty bankowe. GRUDZIEŃ 2022

Nazwa Banku    Nazwa Lokaty   Oprocentowanie w skali roku Minimalne/maksymalne środki  Czy wymaga założenia rachunku w banku?                 
mBankLokata na nowe środki (12M)8,10-8,20do 500 tys. złTAK
Bank PekaoLokata (12M)8,00do 50 tys. zł TAK
Bank PekaoLokata na Koncie Oszczędnościowym8,006 miesięcy do 200 tys. zł TAK
Nest BankNest Lokata Witaj (6M)8,00max 20 tys. zł TAK
Kasa StefczykaWitaj w Kasie (6M)8,00do 50 tys. zł TAK
Santander BankeLokata (1M)8,00 do 1 mln zł NIE
VeloBankNowe Środki (3M, 6M)7,00-8,00 5-150 tys. zł NIE
Toyota BankPlus (na 200 dni)7,60 - NIE
InBankLokata Lojalna 6M7,50  NIE
PKO BPLokata dla Nowych Członków7,00 1-300 tys. zł TAK
Alior BankLokata Na Nowe Środki (12M)7,00min 1 tys. zł, max - brak TAK
BNP Paribas Lokata na Nowe Środki (18M) 6,10 min 1 tys. zł TAK
PKO BPLokata Progresywna (18M)1-6 m-c   3,00 7-12 m-c 6,00 12-18 m-c 9,00 min 1 tys. złNIE

Krzysztof Maciejewski

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »