Reklama

Getin Noble Bank przestaje istnieć. Najważniejsze informacje dla klientów

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 39,5 mld zł, łącznie z 3,5 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości. Do nowego banku nie zostaną natomiast przeniesione kredyty walutowe.

Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Bank będzie działał pod nazwą VeloBank. W piątek 30 września 2022 nastąpiło wszczęcie przymusowej restrukturyzacji - obsługa klientów bez zmian. Działają karty, bankomaty, bankowość elektroniczna, mobilna i placówki Getin Noble Bank.

W weekend 1-2 października 2022 r. (sobota, niedziela) - klienci obsługiwani będą bez zmian, działać będą karty, bankomaty, bankowość elektroniczna, mobilna oraz te placówki, które są otwarte w weekendy.

W poniedziałek 3 października 2022 roku SOBK obejmuje 49 proc. akcji utworzonego przez Fundusz Banku BFG S.A., pozostałe 51 proc. ma BFG.

Reklama

Co dalej z klientami Getin Noble Banku?

Klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mając dostęp do swoich wszystkich oszczędności w placówkach oraz przez bankowość internetową i aplikację mobilną. Klienci mogą korzystać z kart i bankomatów. Nie zmieniają się numery rachunków bankowych, strony logowania, hasła i loginy do bankowości internetowej pozostają bez zmian.

Taka procedura pozwala na zabezpieczenie w całości depozytów klientów.

Przeniesione zostaną m.in. wszystkie depozyty, a także kredyty w PLN.

Kredyty należy spłacać na dotychczasowych zasadach.

Natomiast jest ważna informacja dla frankowiczów i posiadaczy kredytów w innych walutach, a bank udzielał nawet "hipotek" w jenach.

Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank. Jednak sytuacja kredytobiorców mających hipoteczne kredyty walutowe w zakresie ich obsługi również nie ulega zmianie: należy je spłacać na dotychczasowych zasadach i na dotychczasowe numery rachunków. Polecenia przelewu z przeniesionych rachunków bankowych będą dalej realizowane, a klienci posiadający kredyty hipoteczne w walutach obcych będą obsługiwani bez zmian.

Łączna kwota przeznaczona na ustabilizowanie i pokrycie strat GNB banku to 10,34 mld zł, w tym 6,87 mld pochodzi ze środków BFG, a 3,47 mld ze środków Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (tworzy go osiem banków: Alior,  Millennium, Pekao, BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska).

Krześ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »