Hasła do skrzynek mailowych są zbyt słabe
Konta mailowe są częstym celem ataków hackerów. Jako pierwsze łupem stają się zwłaszcza te chronione słabymi hasłami. Jak bronić się przed zagrożeniem? Stosując silniejsze hasła.
Wiadomości o wyciekach haseł do kont mailowych, które pojawiają się w mediach, nikogo już nie dziwią. Stwierdzamy, że zagrożenie nas nie dotyczy. Tymczasem istnieje duże niebezpieczeństwo, że hacker, który pozyska jedno nasze hasło, uzyska także dostęp do innych urządzeń i systemów, przez co może wykraść nie tylko nasze dane, ale i pieniądze.
Często bowiem takim samym hasłem, jak do prywatnej skrzynki mailowej, posługujemy się w przypadku: systemu poczty elektronicznej w pracy, kont na komputerze służbowym i domowym, portali społecznościowych, portalu aukcyjnego, profili w ulubionych sklepach internetowych, a nawet konta bankowego. Stosowanie tych samych haseł przez internautów wynika z niechęci do zapamiętywania tak dużej ich liczby.
Jeszcze większym problemem jest używanie zbyt słabych haseł. Jak twierdzi Paweł Żal:
- Hackerzy, aby przeprowadzić atak, zapoznają się z rankingami najpopularniejszych haseł, stosowanych wśród użytkowników.
Wśród nich od lat królują hasła w postaci imion, dat urodzenia, a także ciągu cyfr ("123456"), zestawień najprostszych liter i cyfr ("abc123") albo całych słów ("password", "admin"). Uzyskanie dostępu do poczty e-mailowej, jeśli "chroni" je hasło tego typu, nie stanowi przeszkody dla agresora.
- Dobrym sposobem jest używanie akronimu zbudowanego z pierwszych liter słów ulubionych cytatów, powiedzeń czy zwrotów oraz znaków interpunkcyjnych i cyfr, np. "Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni", można zapisać jako: "P,Jw!Nc7" - radzi ekspert.
Unizeto Technologies SA
nieprzerwanie od 1965 roku dostarcza usługi, systemy informatyczne oraz rozwiązania biznesowe klientom komercyjnym i instytucjom publicznym na rynku krajowym i międzynarodowym.