Ile komornik może zabrać z emerytury? Co może zabrać emerytowi komornik, a czego zajęcie komornicze nie dotyczy?
Postępowanie komornicze może zostać wszczęte w wielu sytuacjach. Wcale nie muszą to być wielkie kwoty. Czasem wystarczy niezapłacony rachunek za prąd czy rata chwilówki. W dzisiejszych, ciężkich dla emerytów czasach, nie jest to wcale niewykonalne. Sprawdź, czy komornik może zająć emeryturę i jaka jej część zostanie ewentualnie przeznaczona na spłatę długów.
W przypadku egzekucji długu ze świadczenia emerytalnego warto wiedzieć o swoich prawach. Dzięki temu nie znajdziemy się w sytuacji, gdy komornik przekroczy swoje uprawnienia, a my nie będziemy mieli tego świadomości.
Zajęcie komornicze konta bankowego następuje w momencie, gdy wierzyciel otrzyma tytuł wykonawczy, a następnie skieruje sprawę do komornika. Tytuł wykonawczy można uzyskać jedynie w sądzie. Może to być wyrok sądu lub nakaz zapłaty, jednak konieczne jest zaopatrzenie go w klauzulę wykonalności.
Windykacji będą podlegały wszystkie konta, jakie posiada dłużnik. Dodatkowo należy pamiętać, że egzekucja będzie się odbywała nie tylko ze środków znajdujących się na rachunku bankowym zadłużonego, ale również ewentualne przyszłe wpływy. Zajęcie komornicze konta bankowego trwa do chwili, gdy dług wierzyciela zostanie wyegzekwowany w całości.
Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę została stworzona ochrona, która zabezpiecza środki niezbędne do życia przed egzekucją komorniczą. Nie dotyczy on jednak zatrudnionych na umowę o dzieło bądź zlecenie, jeśli nie jest to ich jedyne i powtarzalne źródło dochodu.
Tak, zgodnie z przepisami polskiego prawa komornik ma prawo przeprowadzić egzekucję ze świadczenia emerytalnego. Tak samo w przypadku renty. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak przy wynagrodzeniu za pracę, czyli uzyskiwanym na umowie o pracę, emerytura podlega szczególnej ochronie. Została ona wprowadzona w celu uniemożliwienia całościowej egzekucji długów, która w tym przypadku mogłaby pozostawić starsze osoby nie tylko bez niezbędnych środków do opłacenia rachunków, ale również wykonania codziennych zakupów czy kupna leków.
Komornik podczas egzekucji długów może zająć świadczenie emerytalne, bez względu na to, czy osoba do niego uprawniona oprócz tego pracuje zarobkowo. Egzekutor pobiera odpowiednią kwotę z konta takiej osoby, jednak musi się to odbyć zgodnie z przepisami prawa. Warto jednak rozgraniczyć dwa typy roszczeń:
- niealimentacyjne,
- alimentacyjne.
W tym pierwszym przypadku zawierają się wszystkie długi pochodzące z nieopłaconych rat kredytów lub pożyczek, nieopłaconych rachunków, a także grzywien czy kar pieniężnych. Jednym słowem wszystko to, co nie jest świadczeniem alimentacyjnym. W takim przypadku komornik ma prawo zająć maksymalnie 25 proc. miesięcznego świadczenia emerytalnego. Po marcowej waloryzacji rent i emerytur najniższa kwota wolna od zajęcia komorniczego w przypadku emerytury wyniesie 1191,33 zł.
Jeśli długi emeryta pochodzą z niepłacenia alimentów, przepisy są surowsze. W takim wypadku miesięcznie komornik może zająć do 60 proc. świadczenia. Oznacza to, że od marca 2023 roku najniższa kwota wolna od zajęcia emerytury dla dłużników alimentacyjnych wynosi 635,38 zł.
Dla dłużników pobierających świadczenie emerytalne jest jednak dobra wiadomość. Trzynasta i czternasta emerytura podlega ustawie o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, a nie ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami tego aktu prawnego komornik nie ma prawa dokonać potrącenia oraz egzekucji z żadnego z tych świadczeń. Oczywiście nie zwalnia to zadłużonych emerytów z możliwości uregulowania długów we własnym zakresie, korzystając właśnie z tych środków.
Emeryci mogą ponadto liczyć na szereg dodatków, które powiększają ich comiesięczne świadczenie pieniężne. Należą do nich:
- dodatek dla sierot zupełnych,
- dodatek kombatancki,
- dodatek kompensacyjny,
- dodatek pielęgnacyjny,
- dodatek weterana poszkodowanego,
- dodatek za tajne nauczanie,
- świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych,
- świadczenie pieniężne dla osób deportowanych,
- ryczałt energetyczny.
Czy komornik ma prawo przeprowadzić egzekucję z tych świadczeń dodatkowych? W większości przypadków odpowiedź jest twierdząca i te pieniądze mogą zostać ściągnięte na poczet długów. Wyjątkiem są trzy dodatki, które są chronione przed potrąceniem. Mowa tu o dodatku pielęgnacyjnym, dodatku dla sierot zupełnych oraz dodatku dla weterana poszkodowanego.
Zobacz także:
Ceny paliw mogą zostać obniżone w wakacje? Jest deklaracja Daniela Obajtka
72-latka z Rzeszowa liczyła na szybki zysk. Straciła ponad 212 tys. zł
Badanie: Ile dać do koperty na wesele? Co trzeci Polak rozważa ponad 700 złotych