Ile kosztuje leczenie kanałowe? Wszystko zależy od jednego

Leczenie kanałowe to jedna z usług dentystycznych, które najbardziej przerażają Polaków. Pomimo tego rzeczony zabieg stomatologiczny często okazuje się niezbędny, by móc w pełni wyleczyć uzębienie. Co to jest leczenie kanałowe, ile kosztuje i od czego zależy jego cena? Wyjaśniamy.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu kanałów zębowych z miazgi w stanie zapalnym. Zapalenie miazgi zęba może objawiać się rwącym bólem uniemożliwiającym jedzenie zarówno ciepłych, jak i zimnych pokarmów. Kiedy powinno wdrożyć się leczenie kanałowe? W większości przypadków ten rodzaj zabiegu jest wymagany wówczas, gdy stan zapalny miazgi zębowej przejdzie w fazę nieodwracalną. Najczęściej dzieje się tak, gdy pacjent mocno zaniedba uzębienie – ostry stan zapalny miazgi zębowej jest następstwem nieleczonej próchnicy. Dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób dotykających miazgę zęba nazywany jest endodoncją.

Reklama

Leczenie kanałowe to dość czasochłonny zabieg, jednak w mniej skomplikowanych przypadkach można go zrealizować podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Trwa od 1 do 3 godzin. Czas trwania leczenia kanałowego zależy od stopnia zainfekowania kanałów zębowych, które dentysta musi oczyścić. 

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Koszt leczenia kanałowego nie należy do najniższych. To jedna z tych rzeczy, która najbardziej przeraża Polaków w tych zabiegach. Zdarza się, że w niektórych przypadkach można zostawić u dentysty dużą część swojej wypłaty. Ile kosztuje leczenie kanałowe i od czego zależy jego cena? 

Leczenie kanałowe może kosztować od 350 do 1000 zł za oczyszczanie kanałów w jednym zębie. Od czego zależy cena tej usługi? Przede wszystkim od liczby kanałów, które dentysta musi oczyścić. Długotrwale nieleczona próchnica może spowodować, że stan zapalny okaże się bardziej zaawansowany, przez co jego leczenie będzie wymagało większych nakładów czasowych. W konsekwencji tego cena zabiegu może wzrosnąć.

Ceny leczenia kanałowego zależą również od doświadczenia danego dentysty. Istotne jest również położenie zęba. Przykładowo – leczenie kanałowe siekaczy lub kłów może okazać się tańsze, niż zębów trzonowych. Wynika to z faktu, że zęby trzonowe mają z reguły większą liczbę korzeni, a tym samym ich leczenie może okazać się bardziej czasochłonne. 

Dlaczego leczenie kanałowe jest drogie?

Leczenie kanałowe nie należy do najtańszych usług dentystycznych. Niejeden pacjent słyszący diagnozę o nieodwracalnym stanie zapalnym miazgi zębowej łapie się za portfel. Dlaczego leczenie kanałowe jest drogie? Wynika to z kilku faktów.

Przede wszystkim leczenie kanałowe to nierzadko skomplikowany zabieg, który wymaga od dentysty odpowiednich umiejętności. To czasochłonna usługa, do której wykonania niezbędny okazuje się specjalistyczny i często dość kosztowny sprzęt i materiały.

Mowa tu o nowoczesnych mikroskopach stomatologicznych, urządzeniach do opracowywania kanałów korzeniowych czy endometrach. Większość zabiegu specjalista nie zagląda bezpośrednio do jamy ustnej, ale patrzy na wyświetlacz specjalistycznego mikroskopu, który pozwala mu wychwycić wszelkie niuanse w uzębieniu. Nie można zapominać o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego – w trakcie zabiegu wykorzystuje się środki higieniczne i narzędzia mające zapewnić sterylne warunki pracy. To wszystko przekłada się na wysoki koszt leczenia kanałowego

Przeczytaj też:

Szczerbata Polska. Stan uzębienia rodaków jest fatalny. Winne państwo?

Na NFZ u dentysty zaoszczędzisz tysiące zł. Te zabiegi przysługują za darmo

"Trzonowiec-Zdrój". Meksykańskie miasteczko z największą liczbą dentystów na głowę mieszkańców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dentysta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »