Ile kosztuje odrolnienie działki? Jak długo trwa?

Właściciele działek rolnych mogą się zastanawiać, czy da się zmienić rodzaj gruntu w taki sposób, by można było na nim postawić dom. Okazuje się, że jest to możliwe dzięki odrolnieniu. Warto jednak zaznaczyć, że takie przedsięwzięcie może równać się z pewnymi kosztami. Czym konkretnie jest odrolnienie działki, ile może kosztować i jak długo trwa? Odpowiadamy.

Czym jest odrolnienie działki?

Odrolnienie działki w celu budowy domu polega na przekształceniu działki rolnej w działkę budowlaną. W myśl obowiązujących przepisów, na działce rolnej nie ma możliwości budowy domu całorocznego. Na tego rodzaju terenie dopuszcza się jednak postawienie domku letniskowego bez piętra, którego wielkość nie przekracza 70 metrów kwadratowych. 

Z kolei działka budowlana, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona pod cele budowlane. Nic więc dziwnego, że posiadacze działek rolnych chcący wybudować dom, mogą zastanawiać się nad sposobem na przemianowanie działki rolnej na działkę budowlaną

Reklama

Odrolnienie działki. Ile trwa i jak przebiega?

Odrolnienie działki to proces, w który trzeba włożyć nieco wysiłku. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia danego gruntu znajdującego się w miejscowym planie zagospodarowania. Ów wniosek trzeba złożyć do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Do wniosku trzeba dołączyć aktualną mapę ewidencyjną, zasadniczą mapę nieruchomości, a także wypis z rejestru gruntów.

Sprawa jest prostsza, jeśli dana działka nie jest objęta planem zagospodarowania. Wówczas konieczne okazuje się złożenie wniosku o wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy dla konkretnego gruntu. Rzeczony wniosek również składa się do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. W tej kwestii ważnym warunkiem, który musi zostać spełniony, jest dostęp danej ziemi do drogi, wody oraz prądu. Powinna się ona również znajdować obok innych działek budowlanych. 

W odrolnieniu działki niezbędne okazuje się również wyłączenie jej spod produkcji rolnej. Tego rodzaju wniosek składa się w Wydziale Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego. 

Jak długo trwa odrolnienie działki? Zazwyczaj zależy to od indywidualnego przypadku. Jeżeli działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania, to wówczas zmiana owego planu w skrajnych przypadkach zajmuje nawet kilka lat. Decyzja dotycząca wyłączenia działki spod produkcji rolnej następuje znacznie szybciej – zwykle po 1-2 miesiącach. 

Ile kosztuje odrolnienie działki?

Odrolnienie działki wiąże się z pewnymi kosztami. Po pierwsze, trzeba zapłacić za decyzję o zmianie przeznaczenia gruntu oraz za wyłączenie danej działki spod produkcji rolnej. Poszczególne stawki za wyłączenie spod produkcji rolnej są następujące: 

  • działki klasy I – 437175 zł za 1 ha; 
  • działki klasy II – 378885 zł za 1 ha;  
  • działki klasy IIIa – 320595 zł za 1 ha;  
  • działki klasy IIIb – 262305 zł za 1 ha;  
  • działki klasy IVa ­– 204015 zł za 1 ha; 
  • działki klasy IVb – 145725 zł za 1 ha;  
  • działki klasy V – 116580 zł za 1 ha;  
  • działki klasy VI – 87435 zł za 1 ha. 

Dodatkowo trzeba liczyć się z koniecznością uiszczania opłaty rocznej przez okres 10 lat. Jej wysokość wynosi 10% opłaty jednorazowej. Przykładowo: odrolnienie działki klasy VI o powierzchni 10 arów to koszt około 8740 zł opłaty jednorazowej i 874 zł opłaty rocznej.

Na szczęście, po spełnieniu odpowiednich warunków, można uniknąć opłat. Mowa tu o sytuacji, gdy powierzchnia gruntów nie przekracza 500 metrów kwadratowych, a my planujemy wybudować dom jednorodzinny. Zwolnione z opłat są również osoby, które chcą wybudować budynek wielorodzinny na działce, której powierzchnia nie przekracza 200 metrów kwadratowych na każdy lokal mieszkalny.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odrolnienie gruntów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »