Ile kosztuje pogrzeb? Nawet po podwyżce zasiłek może nie wystarczyć
Utrata bliskiego to przede wszystkim olbrzymia strata emocjonalna. Jednak również związana jest z formalnościami i pochówkiem, który jest dość wysokim wydatkiem. Zasiłek pogrzebowy, nawet po zapowiedzianej podwyżce, wciąż może nie pokrywać całości tej kwoty.
Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie pieniężne. Przysługuje ono osobie, która poniosła koszty związane z pochówkiem zmarłego - zazwyczaj komuś z rodziny, przyjacielowi lub, w sporadycznych przypadkach, innym osobom lub podmiotom.
Zasiłek jest wypłacany po śmierci osoby, która była ubezpieczona w ZUS lub miała przyznaną emeryturę, rentę lub emeryturę pomostową. Osoba ta mogła również pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek przysługuje też krewnym osoby, która nie pobierała powyższych świadczeń, ale w dniu zgonu spełniała warunki do otrzymania jednego z nich.
Wniosek o otrzymanie zasiłku mogą złożyć dzieci, małżonek, rodzice, rodzeństwo, a także wnuki czy dziadkowie.
Celem zasiłku jest pokrycie wydatków związanych z pochówkiem. Od kilkunastu lat wysokość zasiłku pogrzebowego w Polsce jest niezmienna i wynosi 4000 złotych. To zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę inflację oraz wzrost cen w branży pogrzebowej.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kwota zasiłku pogrzebowego w bieżącym roku ma zostać wreszcie podniesiona i to znacznie - z obecnych 4000 złotych ma wzrosnąć do 7000 złotych. Projekt nowelizacji ustawy został już skierowany do dalszego procedowania, jednak nie ma jeszcze konkretnej daty, od której można spodziewać się wejścia w życie podwyżki.
To, ile kosztuje pogrzeb, jest zależne od wielu indywidualnych czynników i trudno uśrednić ten koszt. Już jednak zapoznanie się z orientacyjnymi cenami pokazuje, że zarówno 4000 zł, jak i 7000 zł mogą być niewystarczające, aby pokryć w pełni godny pochówek.
Najdroższym elementem kwoty jest opłata związana z miejscem na cmentarzu. Waha się ona od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele zależy od rodzaju grobu - do wyboru są groby pojedyncze, podwójne, murowane, ziemne i w kolumbarium. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja - ceny są najwyższe w dużych miastach.
Najtańszy jest pojedynczy grób ziemny - to ok. 1000 złotych. Najdroższe okazują się groby wielopokoleniowe i nisze na urny, tzw. kolumbarium (ok. 4000 zł). Opłata za postawienie nagrobka to minimum 200-300 złotych, ławki - 100 złotych. Opłata za pogrzeb, którą trzeba wnieść władzom cmentarza, to ok. 500 złotych.
To jednak dopiero początek wydatków. Kolejne kwoty płyną już do zakładu pogrzebowego: jest to koszt trumny lub trumny kremacyjnej i urny na prochy. Dodatkowo należy zapłacić także za przygotowanie zmarłego do pogrzebu, np. balsamację lub kremację. Obsługa całej ceremonii, w tym karawan czy kwiaty, również generują koszty.
Jeśli pogrzeb odbywa się w kościele, należy liczyć się z koniecznością wpłaty "co łaska" do kasy danej parafii. Zwyczajowo opłata za pogrzeb wynosi od 500 do 1000 złotych, jednak w znanych i dużych parafiach może być nawet kilkukrotnie wyższa. Poprowadzenie ceremonii świeckiej przez Mistrza Ceremonii to ok. 500-1000 złotych. Jednak i tutaj ceny mogą być znacznie wyższe.
Wynajęcie muzyków do oprawy muzycznej, szczególne dekoracje, jak zdjęcia czy wieńce, to kolejny koszt, który oczywiście nie jest obowiązkowy. Cena nagrobka będzie zależeć od jego wielkości i wybranego rodzaju materiału, a także rodzaju grawerunku i długości epitafium.
Na podstawie powyższych kwot można przyjąć, że godny pogrzeb w większym mieście to wydatek minimum 8000 złotych.
Obiecywana przez ministerstwo podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 złotych zdecydowanie zmniejszy konieczność udziału własnego bliskich osoby zmarłej w kosztach pogrzebu. Obecnie dla wielu rodzin jest to niemały wysiłek finansowy nawet przy organizacji skromnego pogrzebu.
Na ten moment nie podano jeszcze dokładnej daty wprowadzenia podwyżki, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa nastąpi ona w 2024 roku.
KO