Ile kosztuje utrzymanie psa, a ile kota? Które zwierzę jest kosztowniejsze?
Ile kosztuje utrzymanie psa lub kota? Polacy uwielbiają czworonogi i zwykle takich pytań nie stawiają. Jednak w naszych domach mieszkają blisko 22 miliony psów i kotów. Na samo ich karmienie wydajemy rocznie ponad 731 milionów złotych. Kto musi liczyć się z większymi kosztami: opiekunowie kotów czy psów?
Karmy dla zwierząt plasują się na bardzo zróżnicowanych półkach cenowych. Najtańsze pożywienie może być nawet kilkukrotnie tańsze od karmy premium. Na potrzeby tego artykułu przyjęliśmy średnie półki cenowe i koszty standardowych wizyt u weterynarza.
Decydując się jednak na opiekę nad zwierzęciem, należy liczyć się z ewentualnością jego poważniejszej choroby czy konieczności inwestowania w konkretną karmę, która spełni jego indywidualne potrzeby żywieniowe.
Oprócz karmy i opieki zdrowotnej, zwierzakowi należy również zapewnić atrakcyjny sposób spędzania czasu, konieczny zatem może być zakup zabawek, transporterów, kojców. Niektóre rasy wymagają regularnych wizyt u groomera, który zadba o długą i skłonną do filcowania się sierść. Wszystko to stanowi koszty dodatkowe, które będą się znacznie różnić w zależności od rasy zwierzęcia i jego wieku.
Średni koszt utrzymania kota wynosi ok. 1600 złotych rocznie. Największą częścią tego wydatku jest oczywiście karma. Koty powinny otrzymywać zbilansowane pożywienie, pozbawione zbóż i sztucznych wypełniaczy, bazujące na wysokiej jakości mięsie szkieletowym. Żadna z tanich karm supermarketowych niestety tego nie zapewnia. Lepszej jakości pożywienie ze średniej półki cenowej to wydatek rzędu 80 złotych miesięcznie (przy zakupie dużych opakowań karmy starczających na dwa miesiące).
Jeśli zdecydujemy się karmić kota wyłącznie pożywieniem mokrym, powyższa kwota może wzrosnąć dwukrotnie. Jest to zdecydowanie najzdrowsza i najlepsza opcja dla tych czworonogów, jednak nie wszystkich opiekunów stać na taki wydatek.
Kolejnym kosztem związanym z kotem jest cena żwirku. Opakowanie żwirku bitumicznego wystarczające na miesiąc to wydatek ok. 15 złotych. Jeśli zdecydujemy się na używanie żwirku silikatowego pochłaniającego mocz i nieprzyjemne zapachy, musimy spodziewać się wydatku ok. 35 złotych miesięcznie.
Jeśli kot nie choruje przewlekle, wymaga zazwyczaj jednej-dwóch wizyt u weterynarza w roku. Koszt szczepień, które powinny być odnawiane co roku, to ok. 220 złotych. Tabletki do odrobaczania, które należy podawać kotom zarówno wychodzącym, jak i niewychodzącym, to wydatek rzędu 40-50 złotych raz na pół roku. Jeśli kot wychodzi, warto zapewnić mu ochronę przed kleszczami i pchłami: obroże na cały sezon to wydatek ok. 70 złotych.
Do powyższych wydatków należy również dodać koszt wyprawki: zakup kuwety (od 30 do 200 złotych), transportera (od 40 do 200 złotych), zabawek, szczotek do sierści, drapaka. W przypadku tych ostatnich pozycji ceny są bardzo zróżnicowane: przykładowo za zwykłą “myszkę" do zabawy zapłacimy 2 złote, ale już zabawki pobudzające naturalny instynkt łowczy i inteligencję kota, takie jak maty zapachowe czy skrytki na karmę, kosztują nawet 100 złotych.
Wiele zależy od tego, o jakiej rasie psa mówimy. Przykładowo, dogi niemieckie czy inne molosy potrafią zjadać nawet kilogram karmy dziennie. Natomiast niewielkim jamnikom wystarczy 300 gramów.
Wydatek na karmę dla ras olbrzymich może być zatem w perspektywie miesiąca spory i wynosić nawet 500 złotych miesięcznie, co w skali roku oznacza 6000 złotych. W przypadku ras średnich i małych na wyżywienie zazwyczaj przeznacza się około 200 złotych miesięcznie, czyli 2400 złotych rocznie.
Podobnie jak kot, pies powinien odwiedzać weterynarza co najmniej raz w roku, celem wykonania badania ogólnego i wszystkich szczepień (ze szczególnym uwzględnieniem wścieklizny, do czego opiekunów psów zobowiązuje prawo). Koszt takiej “kompleksowej" wizyty to około 250-300 złotych. Każdy pies powinien być również regularnie odrobaczany i chroniony przed kleszczami: w zależności od rodzaju wybranej ochrony, jej koszt wynosi od 15 do nawet 50 zł miesięcznie.
Oprócz tego, niektóre psy wymagają regularnych wizyt u psiego fryzjera i kąpania, do czego potrzebne są specjalistyczne kosmetyki. Groomer psi za wizytę żąda zazwyczaj od 80 do 200 złotych. Koszt szamponu na rok to ok. 50 złotych.
W wyprawce każdego psa powinna znaleźć się smycz, obroża, posłanie. Dla mniejszych ras konieczny będzie także zakup transportera: dla większych mata do bagażnika samochodu czy osłaniająca tylne siedzenie. Taki zestaw to jednorazowy wydatek ok. 200 złotych.
Jak widać z powyższych wyliczeń, zdecydowanie tańsza jest opieka nad kotem niż psem. Jednak należy mieć świadomość, że wydatki związane z posiadaniem czworonoga są bardzo indywidualną kwestią. Niekiedy opiekun kota europejskiego, czyli zwykłego dachowca, może na swojego pupila wydawać więcej niż opiekun pudla wymagającego regularnych zabiegów fryzjerskich.
Wiele zależy od kondycji zwierzęcia, jego stanu zdrowotnego, a także... samego opiekuna. Na opiece nad zwierzakiem można w niektórych miejscach znacznie oszczędzić, ale na pewno nie powinno się tego robić kosztem wizyt u weterynarza czy jakości karmy.
KO