Reklama

Ile kosztuje wyposażenie i wykończenie kuchni?

Wykończenie kuchni w domu jest kilkuetapowym i dość kosztownym przedsięwzięciem. To jedno z tych pomieszczeń, w których spędzamy dość dużo czasu. Zatem warto zadbać o jej funkcjonalność oraz atrakcyjny wygląd. Pierwszym etapem prac wykończeniowych zawsze powinno być stworzenie kosztorysu. Najłatwiej będzie go wykonać przy pomocy kalkulatora kosztów remontu kuchni.

Nowa kuchnia w skrócie

W poprzednich artykułach obliczaliśmy koszt budowy domu i wykończenia łazienki. Nadeszła kolej na zajęcie się kuchnią. Dom doprowadzony jest do stanu deweloperskiego. Ściany i podłogi są już odpowiednio wyrównane i nie wymagają żadnych poprawek. W kuchni już wcześniej zamontowaliśmy komplet niezbędnych punktów hydraulicznych oraz instalację elektryczną. Nasze prace będą polegały na ułożeniu nowych nawierzchni, zakupie mebli oraz podstawowych elementów wyposażenia.

Reklama

Kuchnia posiada powierzchnię 12 mkw. i pełni jednocześnie funkcję jadalni. Decydujemy się na pomalowanie ścian dobrą jakościowo farbą lateksową oraz ułożenie płytek ściennych do wysokości 1,5 m. Niezbędny będzie również zakup mebli i innych elementów wyposażenia.

Łącznie wykończenie i wyposażenie kuchni będzie nas kosztowało prawie 18 tysięcy złotych. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac dostępny jest pod tym linkiem. Tam też można go zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb. W ramach 18 tysięcy złotych wykończone zostaną podłogi, ściany, zakupiony komplet mebli oraz urządzeń AGD. Czy jest to kwota wysoka? Biorąc pod uwagę powierzchnię kuchni, ceny rynkowe oraz standard wykończenia koszt nie jest wygórowany.

Podłogi w kuchni

Ten etap prac zwykle nie wiąże się z większymi problemami. W kuchniach panuje podwyższona wilgotność powietrza, dlatego nie warto układać nawierzchni drewnianych, ani trudnych do utrzymania w czystości wykładzin. Najpopularniejszym sposobem jest ułożenie płytek ceramicznych, chociaż wiele osób decyduje się na parkiet, panele lub niskobudżetową wykładzinę PCV. W naszym przypadku zdecydujemy się na płytki.

Pamiętajmy, że płytki podłogowe są najbardziej odporne i najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości. W sklepach znajdziemy ogromny wybór różnorodnych kafelków, które można dopasować do każdej stylistyki aranżacyjnej. Średni koszt 1 mkw. płytek to około 42 zł. Warto kupić około 10 proc. więcej płytek ze względu na konieczność ich docinania przy ścianach. Do kosztów sumarycznych należy także dodać cenę kleju, fugi oraz preparatu gruntującego. Za wszystkie materiały potrzebne do wyłożenia podłogi o powierzchni 12 mkw. zapłacimy około 650 zł. Pamiętajmy też o uwzględnieniu wynagrodzenia fachowca. Średni koszt wynajęcia dobrego glazurnika to ok. 50 zł/mkw. czyli w naszym wypadku 600 zł za całość.

Całkowity koszt wykończenia podłogi w nowej kuchni wyniósł około 1250 zł.

Wykończenie ścian oraz sufitu

W drugim etapie wykończenie kuchni obejmuje ułożenie płytek ściennych oraz pomalowanie fragmentów ścian i sufitu. Nasze ściany będą miały w sumie 40 mkw. a sufit - analogicznie do podłogi 12 mkw.

W pierwszej kolejności przystępujemy do określenia cen ułożenia płytek ściennych. Wyłożymy nimi około 16 mkw. ścian najbardziej narażonych na zabrudzenia. Decydujemy się na średniej jakości kafelki sprzedawane w marketach budowlanych. Najtańsze modele dostępne w promocjach i wyprzedażach możemy nabyć już od 14,90 zł/mkw., ale za płytki przyzwoitej jakości przyjdzie nam zapłacić ponad 40 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup wodoodpornej fugi (przeznaczonej do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności). Średnia wydajność tego preparatu wynosi 0,35 kg/mkw. (do nabycia za średnio 13-14 zł/kg). Zatem do ułożenia płytek ściennych potrzebujemy 5,6 kg fugi. Jej całkowity koszt zamknie się w kwocie 76 zł. Nieco więcej zapłacimy za klej do płytek oraz preparat gruntujący. Jego wydajność wynosi 4,5 kg/mkw. Musimy zatem dokupić 72 kg kleju, za łączną kwotę ok. 115 zł. Do tego preparat gruntujący za niecałe 10 zł. Ostatni wydatek to cena robocizny. Średni koszt usługi glazurniczej to 50 zł/mkw. (czyli 800 zł za całość). Łącznie na glazurę na ścianach wydamy przeszło 1660 zł.

Kliknij poniższą grafikę i zobacz pełny kosztorys wykończenia kuchni

Kolejnym wydatkiem będzie malowanie ścian i sufitu. Na pokrycie 36 mkw. ścian i sufitu będziemy potrzebować niedużo farby. Do dwukrotnego gruntowania powierzchni wystarczy nam 6 litrów zwykłej białej farby (4 zł/litr), a na wierzchu użyjemy wysokiej jakości farby lateksowej (24 zł/litr). Farba lateksowa gwarantuje zwiększoną odporność na często obecną w kuchni wilgoć. Zastosowanie tradycyjnych farb emaliowych w tego typu pomieszczeniu nie jest zalecane, może to doprowadzać do łuszczenia się i odpadania farby.

Średnia cena malowania przez fachowca wynosi około 10 zł/mkw. (położenie trzech warstw farby). Prace malarskie nie należą do najbardziej skomplikowanych, dlatego wiele osób wykonuje je samodzielnie. Za kilkadziesiąt złotych można kupić zestaw wałków i pędzli, którymi w ciągu kilku godzin pokryjemy całą powierzchnię farbą. Należy pamiętać tylko, aby nie nakładać kolejnej warstwy farby przed całkowitym wyschnięciem poprzedniej, najlepiej poczekać z tym minimum 12 godzin.

Całkowity koszt wykończenia ścian i sufitu wyniósł 1760 zł. Malowanie wykonaliśmy samodzielnie, co pozwoliło nam na nieznaczne obniżenie kosztów.

Zakup elementów wyposażenia

To ostatni ale i najbardziej kosztowny etap wykończenia pomieszczeń kuchennych. Obejmuje zakup mebli, armatury oraz podstawowego sprzętu AGD. W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru pomiędzy zwykłymi meblami, a produktami na wymiar. Najtańsze gotowe zestawy mebli kuchennych można nabyć już za ok. 600 zł. Z kolei minimalna cena mebli na wymiar wynosi 600 zł, ale za metr bieżący (łącznie szafek górnych i dolnych). Za średniej jakości meble przyjdzie nam zapłacić ponad 1000 zł za metr bieżący.

Widzimy zatem, że druga opcja będzie kilkukrotnie droższa. Pomimo wyższej ceny meble na wymiar powoli stają się standardem wyposażenia. Są znacznie bardziej eleganckie i funkcjonalne niż ich gotowe odpowiedniki. Dlatego do naszej kuchni zamawiamy 5 mb średniej jakości mebli na wymiar (za łączną kwotę 6000 zł). W cenie mamy już drewniany blat i montaż mebli w kuchni. Dodatkowo dobieramy praktyczny zestaw mebli, składający się z eleganckiego stołu oraz 4 krzeseł. Za dobry jakościowo zestaw zapłacimy ok. 1900 zł.

Wykończenie kuchni obejmuje także zakup podstawowych urządzeń AGD. Meble kuchenne uwzględniały montaż części urządzeń do zabudowy Wybieramy średniej jakości lodówkę do zabudowy (1400 zł), płytę elektryczną ceramiczną (średnio 800 zł), piekarnik do zabudowy (1000 zł), zmywarkę do zabudowy (1100 zł) oraz okap podszafkowy do którego dostosowane zostały nasze meble (260 zł za elegancki model). W sumie za sprzęt AGD zapłaciliśmy ponad 4500 zł.

Ważny będzie także zakup armatury kuchennej. Wybór tego typu produktów w marketach budowlanych jest bardzo szeroki. Z łatwością nabędziemy elegancką armaturę za rozsądne pieniądze. Najtaniej będzie w marketach budowlanych. Do naszej kuchni wybieramy dobrej jakości dwukomorowy zlewozmywak za ok. 250 zł. Do tego niezła bateria kuchenna (160 zł) oraz zestaw wężyków, syfon i odpływ (niecałe 80 zł). Montaż zlewozmywaka zostanie przeprowadzony przez firmę montującą meble kuchenne, więc koszt całości zamknie się poniżej 500 zł.

Łączny koszt wyposażenia naszej kuchni wyniósł prawie 13 tysięcy złotych.

Prace związane z montażem oświetlenia i inne

Wykończenie kuchni nie byłoby kompletne, gdybyśmy pominęli etap montażu nowego oświetlenia. W naszej kuchni nie posiadamy podwieszanego sufitu, dlatego podstawowym źródłem światła (obok okna) będzie lampa sufitowa. Za wysokiej jakości lampę na 4-6 żarówek zapłacimy niecałe 250 zł. Lampę możemy spokojnie zamontować samodzielnie, ewentualnie wynająć elektryka (za tak proste zadanie nie weźmie więcej niż 100 zł).

Świetnym rozwiązaniem będzie również montaż oświetlenia podszafkowego. Modnym rozwiązaniem są ostatnio taśmy LED. Zakup 5 metrów bieżących taśm LED wysokiej jakości kosztuje ponad 500 zł. Montaż zapewni nam ekipa montująca meble kuchenne.

Sumaryczny koszt montażu oświetlenia wyniósł 850 zł.

Jeżeli w kuchni mamy okno, przydadzą się na nie również żaluzje. Za zestaw wykonanych na wymiar drewnopodobnych żaluzji do okna dwukomorowego zapłacimy ponad 400 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie jeszcze zakup drzwi do kuchni - za zestaw z ościeżnicą i montażem zapłacimy ponad 600 zł.

W kalkulacji nie uwzględniamy takich kosztów jak zakup okna, czy grzejnika, gdyż w standardzie deweloperskim takie elementy wyposażenia powinny się już w pomieszczeniu znajdować.

Wykończenie kuchni - koszty całkowite

Według powyższych obliczeń całkowity koszt wykończenia kuchni w nowym mieszkaniu wyniósł niecałe 18 tysięcy złotych. Szczegółowy kosztorys tych prac można znaleźć pod tym linkiem. Tam też można kosztorys zmodyfikować do własnych potrzeb.

Większość prac wykonali dla nas fachowcy. Właściwie jedynym samodzielnym zadaniem było pomalowanie ścian i sufitu. Wynajęcie do tego celu malarza podniosłoby koszty o około 400 zł. Pozostałe prace zostały wykonane dla nas przez fachowców.

Oczywiście koszt wykończenia i wyposażenia kuchni można znacznie obniżyć. Tani zestaw mebli kuchennych można nabyć w markecie budowlanym już za niecałe 600 zł, podobnie jak stół z krzesłami. Przynajmniej o 30 proc. można obniżyć koszt urządzeń AGD, oszczędności przyniosłyby też tańsze płytki lub rezygnacja z oświetlenia LED. Samodzielnie można też zrealizować większość prac. Trzeba jednak pamiętać, że oszczędności na wyposażeniu to niższa jakość i trwałość poszczególnych urządzeń. Dlatego czasami warto zapłacić trochę więcej, uzyskując produkty wysokiej jakości.

Załączniki

Dokument.pdf

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »