Ile wydajemy na żywność? Przejadamy więcej niż Niemcy, mniej niż Rosjanie

Wydatki na jedzenie stanowią istotną część pieniędzy, które przeznaczamy z naszego budżetu każdego miesiąca. Zespół Picodi przeanalizował wydatki na żywność mieszkańców 105 krajów na całym świecie. W zestawieniu znalazła się także Polska. Z raportu wynika, że na jedzenie wydajemy więcej niż Niemcy, a mniej niż Rosjanie.

 

W Polsce na żywność każdego miesiąca przeznaczamy 17,2 proc. miesięcznego budżetu - wynika z analizy raportu, którą przeprowadzili eksperci Picodi. W różnych krajach wydatki na żywność wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wszystkich miesięcznych wydatków. 

Na jakie produkty żywieniowe Polacy wydają najwięcej, i w których krajach jedzenie pożera nawet połowę miesięcznego budżetu? 

Ile wydają na jedzenie w Europie? Polacy więcej niż Niemcy

Są takie kraje, gdzie na jedzenie oraz napoje bezalkoholowe, wydaje się mniej niż 1/10 wszystkich wydatków poniesionych w ciągu miesiąca. Do takich krajów należą m.in. Stany Zjednoczone - 6,7 proc., Singapur - 8,4 proc., Wielka Brytania - 8,7 proc., Irlandia - 9,2 proc., a także Szwajcaria - 9,9 proc. Polacy jednak do tej grupy nie należą.

Reklama

Ile wydajemy na jedzenie? Według raportu Picodi, przeciętny Polak każdego miesiąca na żywność przeznacza 17,2 proc. swojego budżetu. Na 105 krajów uplasowaliśmy się na 32. pozycji. Podobną część budżetu przeznaczają mieszkańcy Japonii (16,7 proc.), Portugalii (17,5 proc.) oraz Grecji (17,6 proc). 

Jak wypadamy na tle naszych sąsiadów? Niemcy muszą przeznaczyć 12 proc., Czesi 16,1 proc., Słowacy 19,6 proc., a Rosjanie 29 proc. Najwięcej muszą wygospodarować Białorusini - 32,1 proc. oraz Ukraińcy - aż 41,6 proc. 

Nasi wschodni sąsiedzi nie są jednak rekordzistami w wydatkach na jedzenie. 

W których krajach na jedzenie wydają najwięcej? Nawet połowę budżetu

Przeliczając procenty na kwoty, najwięcej na wydatki konsumpcyjne przeznaczają Szwajcarzy (325 euro każdego miesiąca), Norwegowie (308 euro) oraz Duńczycy (281). Polacy muszą wydać 128 euro, w przeliczeniu na naszą walutę, jest to około 571 zł. 

Są jednak kraje, gdzie wydatki na żywność zżerają nawet połowę budżetu. Rekordzistami są mieszkańcy Nigerii (59 proc.), Mjanmy (56,6 proc.) oraz Kenii (56,1 proc.). Po kupieniu jedzenia i napojów oraz opłaceniu innych rachunków, mieszkańcom tych krajów niewiele pozostaje na inne wydatki. 

Nawyki żywieniowe Polaków. Na co wydajemy najwięcej?

W ostatnich latach przeprowadzono badanie nawyków żywieniowych mieszkańców Polski.

Jak wynika z raportu przedstawionego przez ekspertów Maczfit, w 2021 i 2022 roku (jeszcze przez rozkręceniem się rosnącej inflacji) podczas jednorazowej wizyty w sklepie, Polacy musieli wydać od 51 do 150 zł. Prawie połowa Polaków w ciągu miesiąca na jedzenie wydaje 1001 - 2500 zł, a tylko 7,2 proc. stara się w ogóle nie marnować jedzenia. Najwięcej przeznaczamy na jedzenie w barach oraz restauracjach. 

Nasze budżety najwięcej kosztują również napoje, przekąski oraz przyprawy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wydatki | jedzenie | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »