Ile wyniosą raty kredytów mieszkaniowych? Najnowsze prognozy

WIBOR, na którym oparte jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych spadł. To reakcja na wczorajszą konferencję prezesa NBP. Dla kredytobiorców to jednak niewielka ulga, a kontrakty pokazują, że za kilka miesięcy może być on na wyższym poziomie, ale nie tak wysokim jak wcześniej zakładano.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp bez zmian była dla rynku zaskoczeniem i tylko nieliczni przewidywali akurat taki ruch. Po opublikowaniu przez GUS danych o wyższej od prognoz inflacji (17,2 proc. we wrześniu przy konsensusie 16,5 proc.), a przed posiedzeniem RPP -  w oczekiwaniu na podwyżkę o 0,25 pkt. proc. - rosła rynkowa stopa WIBOR. Po wczorajszej konferencji mamy jednak spadek tego kluczowego dla kredytobiorców indeksu, choć przełożenie tego na ratę jest raczej symboliczne.

WIBOR lekko spadł

- Dzięki temu, że w październiku nie ma podwyżki stóp procentowych, spadł poziom stawki WIBOR 3M (z 7,33 proc. do 7,25 proc.). Niestety raty kredytów hipotecznych nie spadną, tylko wzrosną w mniejszym stopniu niż w sytuacji, gdyby stopy procentowe wzrosły. W przypadku kredytu na 300 tys. zł na 25 lat, udzielonego we wrześniu 2021 r. rata przy stawce 7,33 proc. wyniosłaby 2 606 zł. Dzięki spadkowi WIBOR wyniesie jednak 2 590 zł. Trzeba jednak dodać, że to wciąż więcej niż dotychczas. Trzy miesiące temu, jeśli komuś przypadała wówczas aktualizacja oprocentowania, WIBOR 3M wynosił bowiem 7,12 proc. Wcześniejsze trzy raty wynosiły więc 2 564 zł - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Reklama

Ile wyniesie rata kredytu za pół roku?

Moment aktualizacji oprocentowania dla każdego może być inny, a banki robią to co trzy lub co sześć miesięcy.  

Dla kredytobiorców ważne jest to na jakim poziomie będzie WIBOR za kilka miesięcy. Tu sygnały są nieco lepsze niż przed posiedzeniem rady.

- Z wypowiedzi prezesa NBP jasno wynika, że nie ma pewności czy to już koniec podwyżek stóp procentowych. Kontrakty terminowe na stopę procentową prognozują, że WIBOR 3M wzrośnie w ciągu najbliższych 6 miesięcy do 7,52 proc., a więc że czekają nas jeszcze podwyżki. Wtedy rata naszego przykładowego kredytu wzrosłaby do 2 644 zł. Trzeba jednak dodać, że po październikowej decyzji RPP te oczekiwania spadły, ponieważ wcześniej notowania kontraktów wyceniały wzrost WIBOR 3M do poziomu 7,83 - proc. - podkreśla Jarosław Sadowski.

Zdaniem analityków możliwe są jeszcze podwyżki, choć niewielkie. Dużo będzie zależało od listopadowej projekcji inflacji.

- Sądzimy, że dokument ten pokaże nasilanie się presji inflacyjnej i skłoni Radę do kolejnych podwyżek stóp, ale w ograniczonej skali. Uważamy, że RPP zdecyduje się na jeszcze jedną (ewentualnie dwie) podwyżki stóp, w listopadzie i ewentualnie na początku 2023 roku - przewidują analitycy ING Banku Śląskiego.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »