Ile wynosi bon energetyczny? Dofinansowanie do prądu w 2022 roku

Galopujące podwyżki cen prądu drenują portfele gospodarstw domowych. Rachunki za prąd w 2022 roku wzrosną średnio o 24 procent. Stąd decyzja rządu, by części Polaków zrekompensować to bolesne uderzenie po kieszeniach poprzez wprowadzenie dodatku osłonowego. Na ten może liczyć nawet co piąte gospodarstwo. Ile wynosi bon energetyczny w 2022 roku i kto może na niego liczyć? Odpowiadamy.

Bon energetyczny na podwyżki cen prądu

Według Urzędu Regulacji Energetyki ceny prądu w Polsce rosną z dwóch głównych przyczyn. Pierwsza to rosnące koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, a rok później skoczyła do poziomu 470 zł/MWh. Te ceny niestety nie maleją. 

Drugi czynnik to koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Krajowa energetyka w większości oparta jest na węglu, który tylko w 2021 roku stanowił ok. 80 proc. krajowego miksu. Firmy ponoszą duże wydatki na zakup certyfikatów, niestety cały czas rosną także koszty uprawnień, a w konsekwencji rachunki w gospodarstwach domowych.

Reklama

Od 1 stycznia łączny średni wzrost rachunku dla statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wzrósł ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021. To oznacza wzrost o mniej więcej 21 złotych netto miesięcznie.

Komu przysługuje bon energetyczny?

Wnioski o bon energetyczny można składać już od 4 stycznia. W 2022 roku bon energetyczny można uzyskać w ramach nowego świadczenia, dodatku osłonowego, który ma pomóc osobom o niskich dochodach. Dodatek osłonowy ma chronić je przed ubóstwem energetycznym. Komu przysługuje bon energetyczny w 2022 roku? Ten uzależniony jest od spełnienia określonego kryterium dochodowego i wynosi:

  • 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym
  • 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym

Co więcej, jest także możliwość uzyskania wyższego dodatku osłonowego. Na taką rekompensatę rachunków mogą liczyć gospodarstwa domowe w przypadku, gdy ich głównym źródłem ogrzewania jest kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. W takiej sytuacji wysokość dodatku osłonowego będzie powiększona o 25 proc.

Ile wynosi bon energetyczny?

Jak informuje rząd, jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma od 400 do 500 zł zwrotu, jeżeli jej dochód nie przekroczy 2100 złotych. W przypadku, jeśli liczba domowników jest wyższa, a na jednego przypada nie więcej, niż 1500 zł dochodu, zwrot także jest większy. Kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania, a wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego dla poszczególnych gospodarstw wynoszą:

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma od 400 do 500 zł przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma od 600 do 750 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma od 850 do 1062,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma od 1150 do 1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę

Gdzie pobrać wniosek, by dostać bon energetyczny?

Wniosek o bon energetyczny, przekształcony obecnie w dodatek osłonowy, można składać do 31 stycznia 2022 roku. Jeżeli jednak ktoś nie zdąży złożyć wniosku do końca miesiąca, będzie na jeszcze szansa do końca października 2022 roku z zastrzeżeniem, że spóźnialscy dodatek do rachunków za prąd otrzymają znacznie później. W tym przypadku wypłata dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 roku.

Gdzie pobrać wniosek o dodatek osłonowy? Wzór wniosku o dodatek osłonowy można pobrać TUTAJ. Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć w gminie. 

Czytaj także: Te sprzęty pobierają najwięcej prądu w twoim domu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekompensata za prąd | prąd | ceny prądu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »