Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na rodzica? Obowiązuje kryterium dochodowe

Osobom, które podjęły decyzję o rezygnacji z pracy na rzecz opieki nad niedomagającym rodzicem, przysługuje wsparcie od państwa. Ile wynosi zasiłek opiekuńczy w takim wypadku? Kto może się o niego ubiegać?

Kiedy zrezygnować z pracy, aby opiekować się rodzicem?

Całkowita rezygnacja z pracy zawsze jest bardzo trudną decyzją. Mało kto może sobie na nią pozwolić.

Zazwyczaj rezygnacja z pracy w obliczu ciężkiej choroby bliskiej osoby jest możliwa, gdy małżonek osoby decydującej się na zostanie opiekunem, jest w stanie utrzymać rodzinę lub w rodzinie dostępne są większe oszczędności. Mimo to nawet spore sumy szybko topnieją, zwłaszcza, jeśli trzeba jeszcze konfrontować się z potrzebami osoby chorej, która wymaga leków, produktów medycznych i specjalistycznej opieki lekarskiej.

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest możliwy do uzyskania nie tylko w przypadku opieki nad dzieckiem, ale także innych członków rodziny. Zazwyczaj są to rodzice lub rodzic.

Reklama

Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy w 2023 roku?

Specjalny zasiłek opiekuńczy oraz warunki jego przyznawania opisane są przez Ustawę z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

Przysługuje on osobom, na których zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, ciąży obowiązek alimentacyjny, jak również małżonkom, którzy nie podejmują zatrudnienia lub rezygnują z zatrudnienia (albo innej formy zarobkowej) i podejmują opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Do zasiłku uprawnia również rezygnacja z pracy celem podjęcia opieki nad osobą, która wymaga długotrwałej opieki lub pomocy w codziennych aktywnościach. W sytuacji, gdy opiekun jest nieodzowny, aby wspierać chorego w rehabilitacji, leczeniu i edukacji, zasiłek także jest przyznawany.

Rodzic, którego dziecko rezygnuje z pracy celem opieki, powinien posiadać orzeczenie o niepełnosprawności.

Ile wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy na rodzica w 2023 roku?

Specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 620 zł miesięcznie przez cały okres zasiłkowy, czyli rok liczony od 1 listopada konkretnego roku. O świadczenie można ubiegać się w dowolnym momencie, gdy wystąpi taka konieczność.

Ważne jest, że aby otrzymać świadczenie, należy spełniać kryterium dochodowe. Dochód z roku poprzedzającego okres otrzymywania zasiłku na jednego członka rodziny nie może przekraczać 764 złotych netto.

Na jakich członków rodziny przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Członkami rodziny, nad którymi można sprawować opiekę i ubiegać się o zasiłek, są rodzice, dzieci do 25. roku życia, małżonek oraz osoby, z którą rodzic osoby wymagającej opieki wychowuje wspólne dziecko. 

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek opiekuńczy | opieka nad seniorem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »