Inflacja. Remont będzie dramatycznie droższy niż kilka lat temu

Ceny wyposażenia mieszkań i usług montażowych oraz remontowych rosną od kilku lat, jednak dopiero galopująca w ostatnim czasie inflacja dramatycznie zmieniła koszty prac przy wykończeniach i remontach. Szacuje się, że remont łazienki jest w tej chwili nawet 120 proc. droższy niż w 2018 roku.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc., notując 1,5 proc. wzrostu w ciągu miesiąca. Ceny w sklepach rosną w oczach, a podwyżki widzimy nie tylko w cenach żywności - to również wyższe ceny materiałów budowlanych i mieszkań.

Według danych PSB , ceny materiałów budowlanych wzrosły w maju 2022 r. o 34 proc. w zestawieniu rocznym. Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych, a najmocniejsze podwyżki w skali rocznej zanotowały izolacje termiczne (+63 proc.). Wzrosty widać też w typowo remontowych produktach, takich jak płytki (+29 proc.), cement i wapno (+29 proc.), narzędzia (+24 proc.), stolarka (+24 proc.), chemia budowlana (+21 proc.), oświetlenie i elektryka (+21 proc.), czy farby i lakiery (+17 proc.).

Reklama

Ceny mieszkań i elementów ich wyposażenia rosną z roku na rok. Polacy nie uwzględniają tych podwyżek, decydując się na ubezpieczenie swoich czterech kątów - wskazują eskperci z branży ubezpieczeniowej. Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Wiener wynika, że 57 proc. Polaków sprawdziło wartość swojej nieruchomości zanim wykupiło polisę, natomiast co czwarty tego nie zrobił. Co więcej, 40 proc. badanych uważa, że wartość ich mieszkania czy domu jest od kilku lat na podobnym poziomie. Jednak najnowsze dane rynkowe pokazują, że wiele się zmieniło.

Bezprecedensowy wzrost cen mieszkań

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować znaczący wzrost wartości nieruchomości. Wystarczy przyjrzeć się rosnącym cenom mieszkań. Ceny lokali na rynku wtórnym wzrosły w ciągu ostatnich trzech lat o kilkadziesiąt procent - mogą to odczuć m.in. poszukujący mieszkań w Gdańsku (+54 proc.), Wrocławia czy Katowic (+47 proc.) oraz Krakowa (+41 proc.). Z raportu Evaluer Index 2022 Emmerson Evaluation wynika, że jeszcze w 2018 roku mkw. mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie kosztował 8,1 tys. zł. W 2021 roku jest to już 11,4 tys. zł, czyli ponad 40 proc. więcej.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z rosnącej wartości naszego mieszkania, dopóki nie pojawi się konieczność doprowadzenia go do stanu używalności po nieszczęśliwym zdarzeniu. Wówczas ewentualna polisa, zawarta choćby przed rokiem, może nie pokryć w pełni wszystkich wydatków koniecznych do remontu - zwracają uwagę ubezpieczyciele namawiając do podniesienia wartości ubezpieczenia.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »