Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Zdarza się, że po włożeniu karty do bankomatu i wprowadzeniu PIN-u nie otrzymujemy pieniędzy. Czasami w maszynie po prostu nie ma już gotówki lub wystąpiła usterka techniczna. Expander ostrzega jednak, że może to być sygnał, że ktoś próbuje nas okraść.

Z powodu problemów technicznych karty płatnicze czasami odmawiają posłuszeństwa. Jednak to co bierzemy za usterkę może być próbą kradzieży.

Korzystając z bankomatu może nam się przydarzyć, że mimo wprowadzenia poprawnego PIN-u i posiadania pieniędzy na koncie, nie otrzymamy gotówki. Jednak kwota zostanie pobrana z naszego rachunku. W tej sytuacji zwykle możliwe są dwa scenariusze.

Jeśli w trakcie wykonywania wypłaty bankomat wyświetlił informację o wystąpieniu błędu, to zwykle wystarczy zgłosić w banku reklamację. W ciągu kilku dni powinniśmy odzyskać swoje pieniądze.

Reklama

Jeśli jednak operacja wypłaty przebiegła standardowo, czyli bankomat nie wyświetlił żadnego nietypowego komunikatu, a pieniędzy nie wypłacił, to istnieje ryzyko, że ktoś próbuje nas okraść.

Przestępcy potrafią instalować specjalne urządzenia w otworze, z którego bankomat wydaje pieniądze. Takie urządzenie jest rodzajem ukrytej torebki, która wyłapuje wszystkie banknoty wydawane przez bankomat.

Jeśli więc otrzymaliśmy potwierdzenie wypłaty, a pieniędzy nie, to warto to zgłosić nie tylko do banku, ale także do firmy serwisującej bankomat i na Policję. Po kilku godzinach przestępcy zwykle wracają po łup. Wtedy można ich złapać.

Nigdy nie należy też korzystać z bankomatu w pośpiechu, a zwłaszcza w nocy. Wtedy bowiem najczęściej przestępcy instalują na nich urządzenia skanujące karty i kamerki podglądające wprowadzane PIN-y.

Jeśli więc jest to możliwe, to warto odłożyć wypłatę do rana. Podobnie jak w poprzednim przypadku, jeśli zauważymy coś podejrzanego na bankomacie, należy zawiadomić odpowiednie służby.

Jarosław Sadowski

Expander.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »