Jak chronić się przed oszustami i wizytą komornika

Polacy boją się o swoje dane. Przykładają coraz większą wagę do bezpieczeństwa swojego dowodu osobistego. Blisko 3/4 nie udostępnia dowodu tożsamości osobom do tego nieuprawnionym. Jednak cenne dane tożsamości znajdują się nie tylko na naszych dokumentach. Jak wynika z badania opinii BIK, aż 62 proc. osób dostrzega zagrożenie ze strony oszustów w cyberprzestrzeni.

Takie dane, jak PESEL, imię i nazwisko czy numer dowodu osobistego mogą posłużyć przestępcom, do wyłudzenia kredytu czy pożyczek zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę.

- Najgorsze jest to, że o wyłudzeniu możemy dowiedzieć się dopiero od komornika - mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Charlińska, dyrektor w departamencie rynku detalicznego BIK.

Jak więc się chronić? Warto działać prewencyjnie: na polskim rynku jest narzędzie które zapewnia ochronę przez cały rok, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Są to Alerty BIK, które zapewniają ochronę przez cały rok, działają 24 na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli klient jest w trakcie pozyskania nowego kredytu lub pożyczki, wówczas odebrane powiadomienie sms lub e-mail jest potwierdzeniem, że instytucja finansowa analizuje jego wniosek kredytowy.

Reklama

- Jednak, gdy klient nie wnioskuje o nowy kredyt, wówczas Alert może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu lub o zawarciu zobowiązania finansowego na jego dane osobowe - wyjaśnia J.Charlińska.

Nowością, jest poszerzenie Alertu BIK również o obszary poza kredytowe. Teraz dostaniemy także powiadomienie w sytuacji, kiedy zostaniemy wpisani do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor za zaległości w opłacaniu abonamentu telefonicznego czy czynszu.

Nie tylko osoba prywatna, ale też firma może stać się ofiarą wyłudzenia. Zwłaszcza, że dane firm są dostępne publicznie w różnych rejestrach i spisach. Ktoś może próbować wyłudzić kredyt na dane firmy, dokonać zakupu drogich telefonów, czy podpisać umowę na usługę wykorzystując dane naszej firmy. Teraz BIK wspiera również firmy w ochronie przed wyłudzeniem, dając im pokrewne narzędzie jak konsumentom o nazwie "Alerty BIK dla Firm".

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: komornik | sprzedaż | oszust
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »