Jak kupić samochód na licytacji komorniczej?

Urząd skarbowy może zająć i sprzedać samochód podatnika, aby uzyskać pieniądze na spłatę jego długów podatkowych.

Zazwyczaj organizuje w tym celu licytację publiczną. Dla osób biorących w niej udział jest to niejednokrotnie okazja do kupna auta po korzystnej cenie. Co trzeba wiedzieć, aby kupować na licytacji?

Informacja o licytacji

Jak dowiedzieć się, czy urząd skarbowy ma w swojej "licytacyjnej ofercie" jakiś samochód? Źródłem wiedzy o licytacjach są obwieszczenia. Z dostępem do nich nie powinno być problemu. Są one bowiem podawane do publicznej wiadomości. Urzędowi skarbowemu zależy w końcu na jak najwyższej frekwencji podczas licytacji. Im więcej uczestników, tym większe szanse na uzyskanie wyższej ceny za sprzedawane rzeczy.

Reklama

Urząd skarbowy umieszcza obwieszczenie w miejscu, w którym ma odbyć się licytacja, na swojej tablicy ogłoszeń oraz w innych miejscach, gdzie umiejscowienie go uzna za celowe. Jeśli wartość szacunkowa samochodu przewyższa 4,5 tys. zł, obwieszczenie jest ponadto zamieszczane w prasie - w szczególności w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Często można je też znaleźć na stronie internetowej urzędu skarbowego organizującego licytację.

Osoba zainteresowana zakupem auta na licytacji powinna uważnie przeczytać obwieszczenie. Dzięki temu będzie mogła odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto wziąć udział w licytacji, czy też z tego zrezygnować? Urząd skarbowy podaje w obwieszczeniu, jaki samochód ma do sprzedania, jaka jest jego wartość szacunkowa oraz dane zobowiązanego. Wskazuje również miejsce i termin, w którym auto można oglądać przed licytacją. Nie może oczywiście zabraknąć informacji, gdzie i kiedy odbędzie się sama licytacja. Aby doszła ona do skutku, muszą stawić się przynajmniej dwaj uczestnicy.

Wadium przed licytacją

Ile może kosztować samochód kupiony na licytacji? Zwycięzca może nawet nie zapłacić kwoty, na jaką auto zostało wycenione. Należy jednak uiścić przynajmniej cenę wywołania.

Cena wywołania to kwota, od której zaczyna się licytacja. Jest to ułamek wartości szacunkowej sprzedawanego samochodu. Wyceny nie dokonuje przy tym poborca skarbowy czy inny pracownik urzędu skarbowego. Jej autorem jest biegły skarbowy. W pierwszym terminie licytacji cena wywołania wynosi 3/4 szacunkowej wartości samochodu. Jeśli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, może być zorganizowana druga. Licytacja zaczyna się jednak wówczas od niższego niż za pierwszym razem pułapu. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi 1/2 wartości szacunkowej.

Często jednak, aby w ogóle móc wziąć udział w licytacji samochodu, należy najpierw wyłożyć pieniądze - tzn. trzeba wpłacić wadium. Tak jest w przypadku, gdy biegły skarbowy wyceni go na kwotę przekraczającą 4,5 tys. zł. Wadium wynosi 1/10 tej ustalonej kwoty. Wynika to z art. 105b ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kwota uiszczona jako wadium nie przepada. Zwycięzca płaci wylicytowaną cenę pomniejszoną o tę kwotę. Osobom, które wezmą udział w licytacji, ale jej nie wygrają, wadium jest - poza szczególnymi przypadkami - zwracane.

Zapłata za kupione auto

Kiedy trzeba zapłacić za samochód kupiony na licytacji? Ideą licytacji jest "przebijanie" składanych ofert cenowych. Cena zaoferowana przez jednego uczestnika przestaje wiązać, gdy ktoś inny zaproponuje wyższą. Własność sprzedanego samochodu (tzw. przybicie) przyznawana jest temu, kto zaoferował najwyższą cenę, jeśli po trzykrotnym wezwaniu nikt nie zaproponował więcej.

Nie trzeba jednak od razu wpłacać całej ostatecznie wylicytowanej ceny. Ten, kto wygrywa licytację, musi natychmiast po udzieleniu mu przybicia uiścić przynajmniej cenę wywołania lub przedłożyć na tę kwotę czek potwierdzony wystawiony na urząd skarbowy. Jeśli tego nie zrobi, nie nabywa samochodu. Nie może uczestniczyć w dalszej licytacji. Traci również wcześniej wpłacone wadium.

Na uiszczenie pozostałej części - tj. różnicy między ceną nabycia a kwotą już wpłaconą lub kwotą, na jaką opiewał czek - nie ma zbyt wiele czasu. Należy ją uregulować do godz. 12.00 dnia następnego. Jeśli nabywca tego nie uczyni, nie staje się właścicielem auta. Nie ma ponadto prawa do zwrotu kwoty uregulowanej w czasie licytacji gotówką lub czekiem. Nie zostanie mu również oddane wadium.

Nowy właściciel może być za to pewny, że samochód kupiony na licytacji zorganizowanej przez urząd skarbowy jest wolny od obciążeń. Wynika to z art. 68d ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Często auta sprzedawane w ten sposób obciążone są zastawem skarbowym. Nabywca nie musi jednak nim się przejmować. Zastaw skarbowy wygasa bowiem z dniem egzekucyjnej sprzedaży samochodu, na którym był ustanowiony.

Nabywca nie może jednak domagać się unieważnienia licytacji i nabycia auta ani też obniżenia ceny z powodu jego wad, mylnego oszacowania lub innej przyczyny.

Odebranie samochodu

Kiedy można odebrać kupiony samochód? Jeśli wszystko przebiegnie pomyślenie, nabywca odbiera go natychmiast po tym, jak za niego zapłaci. Jeśli go nie odbierze, przyjdzie mu pokryć koszty przechowania. Wynika to z art. 107 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Może jednak zdarzyć się, że inny uczestnik licytacji czy zobowiązany zgłosi skargę na naruszenie przepisów o przeprowadzeniu licytacji. Do czasu jej rozpatrzenia zlicytowany samochód nie może być w zasadzie wydany nabywcy. Nabywca może jednak zrzec się go i żądać zwrotu zapłaconej ceny, jeżeli skarga nie będzie rozpatrzona w ciągu 7 dni od dnia jej zgłoszenia, a auto nie zostało mu wydane.

Warto pamiętać, że licytacja, przeprowadzona z naruszeniem przepisów o jej publicznym charakterze, o cenie wywołania i nabycia oraz o wyłączeniu od udziału w licytacji, podlega unieważnieniu. Unieważnienie może jednak nastąpić tylko wtedy, gdy sprzedany samochód znajduje się jeszcze we władaniu nabywcy.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.).

autor: Małgorzata Żujewska

Gazeta Podatkowa Nr 486 z dnia 2008-09-04

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »