Jak wybrać dobrego doradcę
Życie jest pełne rozdroży, a jedna decyzja może wywrzeć ważny wpływ na wiele kolejnych lat. Najbardziej oczywistymi przykładami są wybór małżonka, zawodu i miejsca zamieszkania. Mniej oczywistym, choć o potencjalnie równie dużym znaczeniu w życiu, jest wybór osoby, która będzie udzielała nam rad finansowych.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do znaczenia tej decyzji, pomyśl o nieszczęsnych, ograbionych duszach, które zawierzyły oszczędności swojego życia Bernardowi Madoffowi. Rzadziej mówi się o wielu ludziach, którzy przy wydatnej pomocy doradców finansowych zgromadzili znaczne oszczędności i zyskali spokój.
10 atrakcyjnych, niedrogich sposobów zapewnienia klientom atrakcji
11 filmów, które powinni obejrzeć przedsiębiorcy
20 najważniejszych pytań w biznesie
20 sposobów na wzrost, gdy gospodarka stoi w miejscu
Jak wybrać dobrego doradcę? W życiu na nic nie ma gwarancji, ale szanse, że trafimy na właściwego doradcę znacznie się poprawią, jeśli w trakcie zatrudniania go będziemy się trzymać tych samych zasad zdrowego rozsądku, jakie mają zastosowanie w przypadku każdej innej ważnej decyzji życiowej. Oto kilka wskazówek.
Krok 1: Sprawdź różne opcje. Poproś znajomych i współpracowników, by ci kogoś polecili. Skontaktuj się też mailowo ludźmi, z którymi kończyłeś szkoły, ludźmi z twojej branży lub znajomymi z serwisów LinkedIn i Facebook. Powiedz konkretnie, czego szukasz. Jeśli ma to być dłuższa współpraca w zakresie doradztwa finansowego, pytaj znajomych o doradców, z którymi pracowali przez co najmniej dziesięć lat.
Krok 2: Weź pod uwagę kwalifikacje. Szukaj doradców finansowych, którzy mają specjalizację i kwalifikacje wymagające dużej wiedzy merytorycznej w zakresie planowania finansowego. Na początek warto zajrzeć do bazy doradców finansowych. Osoby zebrane w takiej bazie danych ukończyły najprawdopodobniej kursy i zdały niezbędne egzaminy, by zdobić swoją specjalizację, a także na bieżąco się szkolą. W USA specjalistę ds. planowania finansowego można znaleźć w bazie doradców finansowych lub na stronie internetowej krajowego stowarzyszenia doradców finansowych. Konsultantów finansowych można także znaleźć w stowarzyszeniach osób zajmujących się usługami finansowymi.
Krok 3: Przeprowadź rozmowę. Przygotuj listę pytań do doradców na temat ich wykształcenia, doświadczenia i filozofii planowania finansowego. Zadawaj każdemu doradcy te same pytania, by można porównać ich odpowiedzi. Tutaj znajduje się lista pytań, które mogą się przydać na początek.
Obserwuj, czy doradca próbuje poznać twoją sytuację i rozmawia z tobą w przekonujący sposób. Czy pyta się o twoje obawy, lęki i marzenia? Jeśli koncentruje się tylko na podbijaniu rynku i wynikach inwestycji, to może działać raczej jako zwykły sprzedawca, a nie prawdziwy doradca finansowy. Inwestycje to tylko jeden z elementów zarządzania spokojem finansowym twojej rodziny.
Krok 4: Sprawdź referencje i rejestry branżowe. Poproś o referencje od osób, z którymi doradca pracował przez dłuższy okres. Nie zadawaj tylko oczywistych pytań o atuty doradcy - pytaj też o jego słabe strony, rodzaj ludzi, z którymi nie pracowało mu się dobrze oraz wyniki portfela inwestycyjnego na przestrzeni czasu w porównaniu z rynkiem. Zapytaj doradcę o jego poprzednich klientów, a także o powody zaprzestania współpracy z nimi.
W przypadku doradców amerykańskich można wejść na stronę FINRA, Komisji Nadzoru Sektora Finansowego (www.finra.org), by sprawdzić, czy na danego doradcę nie składano żadnych skarg, zastrzeżeń albo czy nie podejmowano w stosunku do niego działań dyscyplinarnych.
Krok 5: Zastanów się na sposobem wynagrodzenia doradcy. Większość doradców finansowych pobiera swoje wynagrodzenie w formie prowizji lub procentu od kwoty aktywów, którymi zarządzają w imieniu klienta. Inni liczą swoje wynagrodzenie według stawek godzinowych lub przyjmują inny sposób rozliczania usług doradztwa. Niektórzy doradcy łączą różne formy płatności. Uważam, że większe znaczenie ma znalezienie właściwej osoby niż właściwego sposobu rozliczania się. W obecnej dekadzie, można powiedzieć, że w tej branży zawody lub nieprzyjemne zaskoczenia zgotowali nam ludzie liczący swoje wynagrodzenie według wszystkich możliwych sposobów.
Krok 6: Zdecyduj się na jednego doradcę. Korzystanie z usług kilku doradców finansowych, którzy będą konkurować ze sobą, brzmi może atrakcyjnie, ale może się zmienić w finansowy koszmar. Istnieje ryzyko narobienia bałaganu w inwestycjach i przypadkowej alokacji aktywów. Może się to również prawdopodobnie wiązać w wyższymi opłatami, ponieważ wielu doradców pobiera mniejsze prowizje w przypadku większych sum. A wreszcie doradca, który wie, że zarządza tylko niewielką częścią aktywów będzie czuł chęć podejmowania większego ryzyka, by się popisać wynikami i przejąć resztę twoich aktywów.
Wybór doradcy finansowego to w końcu kwestia zaufania. Taka osoba będzie mieć wgląd w więcej szczegółów twoich finansów niż ktokolwiek inny, może z wyjątkiem twojego współmałżonka. Powinna być więc otwarta na pytania i żadnego z nich nie pozostawiać bez odpowiedzi. Przyszłość finansowa ciebie i twojej rodziny będzie w znacznej mierze zależała od tego jak dobrego doradcę wybierzesz. Twoja przyszłość i rodzina zasługują na to, by zrobić to mądrze.
12 pytań, by sprawdzić, czy to dobry interes
Liz Davidson i Susan Bradley
Liz Davidson jest prezesem firmy Financial Finesse, organizującego dla pracodawców z całego świata niezależne szkolenia z zakresu finansów przeprowadzane przez wyspecjalizowanych doradców finansowych.