Jak wycenić poroże jelenia? Na zrzutach można dobrze zarobić
Poroża jeleni stanowią cenny łup dla kolekcjonerów. Niestety często zdarza się, że ich poszukiwania są nieetyczne lub niezgodne z prawem. Wizja wysokich zarobków i pragnienie zdobycia trofeum niekiedy przesłaniają zbieraczom-amatorom trzeźwe myślenie. Wyjaśniamy, jak wycenić poroże jelenia i gdzie je sprzedać tak, aby cały proces był legalny.
- Lasy Państwowe przypominają, że znalezione w lesie poroże jelenia można zachować. Jednak wyłącznie wtedy, gdy zostanie one pozyskane zgodnie z prawem i zasadami etyki.
- W Polsce nie brakuje niestety zbieraczy-amatorów, którzy nie znają dobrze przepisów i za wszelką cenę próbują zdobyć cenne trofeum.
- Prawdą jest, że na zrzutach można dobrze zarobić, lecz zanim zabierzemy nasze znalezisko do domu, powinniśmy zastanowić się nad konsekwencjami tych działań.
Poroże jelenia ma pełnić przede wszystkim rolę reprezentacyjną. Pozwala samcom demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne tak, aby zwabić odpowiednią partnerkę. Jest również przydatne w walce z rywalami, którzy konkurują o tę samą samicę.
Gdy tylko kończy się okres godów, poziom hormonów spada, a poroże przestaje być potrzebne jeleniom, więc zwierzęta po prostu pozbywają się go, aby w kolejnym roku znów mogło odrosnąć.
Samce jeleni zrzucają poroże od lutego do kwietnia, a to oznacza, że właśnie teraz jest szczyt sezonu. Starsze osobniki najczęściej robią to wcześniej, natomiast u młodszych zrzuty następują nieco później.
Zbieranie poroża jelenia w Polsce jest legalne, jednak dotyczy to wyłącznie zrzutów. Kompletnego poroża z czaszką, pochodzącego od padłego zwierzęcia, nie wolno nam zabierać. Jeżeli je znajdziemy, musimy poinformować o tym odpowiednie nadleśnictwo lub Państwową Straż Łowiecką.