Jak wycenić poroże jelenia? Na zrzutach można dobrze zarobić

Poroża jeleni stanowią cenny łup dla kolekcjonerów. Niestety często zdarza się, że ich poszukiwania są nieetyczne lub niezgodne z prawem. Wizja wysokich zarobków i pragnienie zdobycia trofeum niekiedy przesłaniają zbieraczom-amatorom trzeźwe myślenie. Wyjaśniamy, jak wycenić poroże jelenia i gdzie je sprzedać tak, aby cały proces był legalny.

  • Lasy Państwowe przypominają, że znalezione w lesie poroże jelenia można zachować. Jednak wyłącznie wtedy, gdy zostanie one pozyskane zgodnie z prawem i zasadami etyki. 
  • W Polsce nie brakuje niestety zbieraczy-amatorów, którzy nie znają dobrze przepisów i za wszelką cenę próbują zdobyć cenne trofeum. 
  • Prawdą jest, że na zrzutach można dobrze zarobić, lecz zanim zabierzemy nasze znalezisko do domu, powinniśmy zastanowić się nad konsekwencjami tych działań. 

Dlaczego jelenie zrzucają poroże? To zupełnie naturalne

Poroże jelenia ma pełnić przede wszystkim rolę reprezentacyjną. Pozwala samcom demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne tak, aby zwabić odpowiednią partnerkę. Jest również przydatne w walce z rywalami, którzy konkurują o tę samą samicę. 

Reklama

Gdy tylko kończy się okres godów, poziom hormonów spada, a poroże przestaje być potrzebne jeleniom, więc zwierzęta po prostu pozbywają się go, aby w kolejnym roku znów mogło odrosnąć.

Kiedy zbierać poroże jelenia? Sezon niedawno się rozpoczął

Samce jeleni zrzucają poroże od lutego do kwietnia, a to oznacza, że właśnie teraz jest szczyt sezonu. Starsze osobniki najczęściej robią to wcześniej, natomiast u młodszych zrzuty następują nieco później.

Zbieranie poroża jelenia w Polsce jest legalne, jednak dotyczy to wyłącznie zrzutów. Kompletnego poroża z czaszką, pochodzącego od padłego zwierzęcia, nie wolno nam zabierać. Jeżeli je znajdziemy, musimy poinformować o tym odpowiednie nadleśnictwo lub Państwową Straż Łowiecką.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że zabieranie zrzutów z rezerwatów lub parków narodowych również jest nielegalne. Zgodnie z ustawą o lasach zakazem wstępu objęte są również uprawy leśne do czterech metrów wysokości czy tereny leśne oznakowane jako ostoja zwierzyny. Niedozwolone jest także płoszenie lub śledzenie zwierząt w celu pozyskania trofeum. 

Jak wyczyścić poroże jelenia samodzielnie?

Amatorzy, którym udaje się legalnie pozyskać trofeum, powinni wiedzieć, jak wyczyścić poroże jelenia tak, aby zachowało ono swój naturalny kolor i strukturę. Pozbywanie się zabrudzeń w nieprawidłowy sposób, np. za pomocą intensywnych środków chemicznych, może bowiem doprowadzić do utraty wartości cennego łupu

Ryzykowne jest używanie preparatów z dodatkiem alkoholu lub silikonu. W celu oczyszczania powinny więc sprawdzić się łagodne szampony i detergenty, które usuną pozostałości tłuszczu i błota. Nakładamy je wyłącznie na miękkie szczoteczki, waciki lub szmatki.

W ten sposób należy przetrzeć poroże jelenia, które po oczyszczeniu wystarczy wytrzeć do sucha miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym i zachowanie zabezpieczyć specjalnym produktem do konserwacji poroża, aby zapobiec jego dalszemu odbarwianiu się.

Jak wycenić poroże jelenia? Oto, ile kosztują zrzuty

Poza tymi, którzy zbierają zrzuty w celach kolekcjonerskich, są również osoby, które poszukują ich w celu odsprzedaży. W takich sytuacjach często rodzi się pytanie, jak wycenić poroże jelenia znalezione na łące czy w lesie.

Przy dokonywaniu szacunków bierze się pod uwagę jego wielkość, masę i stan, a także ilość zgromadzonego poroża. Ewentualne uszkodzenia, np. dziurki w strukturze, zaniżają wartość łupu. 

Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za kilogramowe poroże jelenia, jednak za największe okazy płaci się kilkukrotnie więcej. Najcenniejsze są oczywiście zrzuty o niestandardowej formie i tak zwane poroża koronne. Ceny nie są wszędzie takie same i różnie wyceniane są poszczególne zrzuty, jednak uśredniając możemy wskazać, że zwykle w skupach możemy spotkać się z cenami od 50 zł przez 100 zł do nawet 150 zł za kilogram poroża. 

Gdzie sprzedać poroże jelenia legalnie?

Osoby, którym udało się zebrać zrzuty, na pewno zastanawiają się, gdzie sprzedać poroże jelenia tak, aby było to w pełni legalne. Do tego celu służą specjalistyczne skupy, w których ustalana jest cena hurtowa za kilogram poroża. Uważać należy za to na nieuczciwych handlarzy ulicznych czy podejrzane transakcje internetowe.

Największe poroże jelenia na świecie

Profesjonalnym zbieraczom z reguły zależy na zdobyciu jak największych zrzutów. Szacuje się, że największe poroże jelenia na świecie posiadał wymarły jeleń olbrzymi. Jego rozpiętość mogła dochodzić nawet do 3,65 m, a waga do 40 kg.

Czytaj również:

Korytarz ekologiczny dla zagrożonych jeleni w Patagonii

Ukradł poroża jelenia. Działał w warunkach recydywy

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | las | jeleń | Lasy Państwowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »