Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi najemcami?

Wiele mówi się o zagrożeniach ze strony wynajmujących mieszkania. Często zapomina się jednak o tym, że wiele ryzykują także właściciele mieszkań. Jak chronić się przed nieuczciwymi najemcami?

- W polskim prawie na silniejszej pozycji postawiono właściciela nieruchomości. To on jest wielkim posiadaczem, który w ocenie ustawodawcy ma górę pieniędzy i tylko liczy swoje zyski. Zapomina się jednak o tym, że wiele osób, inwestujących w nieruchomości, bierze kredyty. Rata kredytu wynosi natomiast najczęściej tyle, ile czynsz najemcy. W konsekwencji niepłacenie przez lokatora czynszu, wpędza właściciela w poważne problemy finansowe - stwierdza Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

- Brakuje zatem kompleksowej regulacji, która w jakiś sposób chroniłaby interesy właścicieli. Najemcy mają takie mechanizmy w postaci ustawy o ochronie praw lokatorów. W wielu sytuacjach trudno ich wyrzucić z mieszkania, nawet jeżeli nie płacą czynszu - dodaje Tomaszewski.

Reklama

Sprawdź, komu wynajmujesz swoje mieszkanie

Problemom właścicieli mieszkań można jednak zaradzić. Rzeczywiście polskie prawo nie przewiduje dla nich kompleksowej ustawy, z której mogliby skorzystać, ale za to istnieją pewne, chroniące ich instytucje, rozrzucone po różnych ustawach. Pierwszą i podstawową zasadą, która zapewni właścicielowi bezpieczeństwo, jest to, aby zawsze ustalać tożsamość potencjalnego lokatora.

Zanim podpiszemy umowę najmu, warto poprosić go o przesłanie skanu dowodu albo przynajmniej podanie podstawowych informacji. Warto sprawdzić imię i nazwisko, PESEL oraz wskazany w dowodzie adres zamieszkania. Te dane można wykorzystać, aby "prześwietlić" kandydata na lokatora.

Wiele mogą powiedzieć na jego temat media społecznościowe. Z pewnością warto też zajrzeć na stronę www.krd.pl i sprawdzić, czy przypadkiem nie został on wpisany do Krajowego Rejestru Długów. Pamiętajmy bowiem, że nasza wierzytelność, w postaci czynszu najmu, może być trudna do ściągnięcia, jeżeli na przykład okaże się, że najemca zalega z zapłatą alimentów. Alimenty bowiem są świadczeniem które ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi, podlegającymi zajęciu. Niekiedy sprawdzając lokatora, właściciele mieszkań proszę też o referencje od poprzednich wynajmujących. Jak wiadomo jednak, łatwo tutaj o oszustwo, ponieważ tak naprawdę najemca może nam podać jakikolwiek numer telefonu.

Najem okazjonalny

Z kolei najbezpieczniejszą formą zawarcia umowy z najemcą jest najem okazjonalny. Kontrakt ten pozwala właścicielowi na szybsze pozbycie się problematycznego lokatora. Łatwiej też wyegzekwować od niego zaległy czynsz. Ta forma umowy nie jest bowiem objęta przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów. Warto jednak pamiętać o tym, że podpisanie umowy najmu okazjonalnego wymaga dopełnienia wielu, dodatkowych formalności. Między innymi należy do niej dołączyć oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu (w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy). Takie oświadczenie musi natomiast zostać sporządzone w formie aktu notarialnego - wskazuje Robert Tomaszewski.

Pomocne bywają też biura pośrednictwa nieruchomości

Dla tych, którzy boją się działać samodzielnie, dobrym rozwiązaniem może okazać się również skorzystanie z pomocy biur pośrednictwa nieruchomości. Tam bowiem można znaleźć kompleksowe doradztwo i rzetelną pomoc. Biura mają wieloletnie doświadczenie i potrafią zweryfikować, kto jest oszustem, a kto nie. Na pewno nie zapomną o wszelkich, istotnych krokach, jakie należy podjąć, aby mieć pewność, że nowy lokator nas nie oszuka. Zresztą nieuczciwi najemcy raczej nie odpowiadają na oferty biur pośrednictwa. Wiedzą bowiem, że pracują tam specjaliści, którzy ich łatwo zdemaskują.

Najem bezpieczny, ale trzeba robić to z głową

Oczywiście najem mieszkania jest wciąż niezwykle atrakcyjną formą zarabiania na nieruchomościach. Korzysta z tej możliwości bardzo wiele osób. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie podejmować żadnej decyzji pochopnie. Potencjalny najemca musi zostać solidnie zweryfikowany, zanim dojdzie do ewentualnego podpisania umowy. Warto też wybrać bezpieczną formę kontraktu.

Saveinvest
Dowiedz się więcej na temat: wynajem mieszkania | najem lokalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »