Jak zmniejszyć wydatki na wodę?
Średnie zużycie wody w Polsce to 150 litrów dziennie na osobę* - wynika z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Oznacza to równowartość kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Mimo iż zużywamy wiele wody i płacimy za nią wysokie rachunki, często mamy kłopot ze zrozumieniem ich treści. Eksperci robota finansowego bm.pl podpowiadają, w jaki sposób odszyfrować trudną treść faktur oraz co zrobić, aby zmniejszyć wydatki na wodę.
Woda i oszczędzanie - czy da się to połączyć? Skuteczne oszczędzanie wody nie musi wiązać się z wielkim wysiłkiem. Aby uzyskać kontrolę nad płatnościami za wodę, wystarczy poświęcić kilka chwil na zmianę nawyków lub części domowego wyposażenia:
- Racjonalizujmy zużycie wody - korzystając z prysznica zamiast wanny czy zakręcając wodę podczas mycia zębów, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie,
- Sprawdźmy stan techniczny - nieszczelne spłuczki i kapiąca z kranu woda mogą spowodować duże straty finansowe w ciągu roku,
- Zainwestujmy w urządzenia - nowoczesne zmywarki i pralki zużywają znacznie mniej wody niż starsze modele. Na oszczędność pozwolą też perlatory - nakładki na krany, które ograniczają wypływ wody.
- Zużycie wody warto racjonalizować i kontrolować z różnych przyczyn. Zasoby wody pitnej na świecie są ograniczone. Gorące lato w Polsce i susza pokazały zaś, że i my powinniśmy ograniczyć jej wykorzystanie. Do oszczędności powinny skłaniać nas również rachunki za wodę. Rozszyfrowanie, za co tak naprawdę płacimy, pozwoli nam poczynić znaczne oszczędności - mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.
Najczęściej koszt wody ujęty jest w comiesięcznym czynszu w formie prognozy na podstawie dotychczasowego zużycia, a rozliczenie następuje raz na 6 lub 12 miesięcy. Najważniejsze jest więc przeanalizowanie okresowego rozliczenia po to, by zrozumieć czy zużywamy więcej, czy mniej wody.
- Na każdym rozliczeniu za wodę znajdziemy aż kilkanaście różnych informacji, takich jak oznaczenie punktu poboru, okres rozliczeniowy, wskaźnik PKWiU czy ceny i stawki opłat zgodne z obowiązującymi taryfami. Obecność wielu skomplikowanych mnożników, na podstawie których wylicza się finalną kwotę do zapłaty, często zmusza Polaków do szukania porad w spółdzielni lub wspólnocie wystawiającej rachunek. Dzięki zrozumieniu, jak naliczane są koszty, a także zastosowaniu prostych oszczędności, możemy uniknąć niemiłego zakończenia, jakim będzie konieczność dokonania kilkusetzłotowej dopłaty. Jeśli natomiast okaże się, że prognozy były zawyżone, można poprosić spółdzielnię o nową kalkulację na kolejny okres i tym samym płacić niższy czynsz przez 6 lub nawet 12 miesięcy - mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.
Kluczowe dla zrozumienia kosztów i wprowadzenia oszczędności są punkty rachunku mówiące o prognozowanym i rzeczywistym zużyciu wody oraz cenie za jednostkę wody ciepłej i zimnej. Obniżenie kosztów spłaty umożliwia także korzystanie z robota finansowego. Obliczy on wysokość naszych opłat za wodę, ponoszonych w skali miesięcy lub lat, a dodatkowo przypomni o konieczności zapłaty w terminie płatności.
- Punkt poboru - oznaczenie miejsca poboru wody lub lokalizacji wodomierza. Zawiera istotne dla nas dane, pozwalające obliczyć zużycie wody, czyli porównanie stanu wodomierza w dniu sprzedaży i poprzednim okresie rozliczeniowym. Znajduje się w nim również numer odbiorcy, zawarty także w numerze faktury VAT.
- NRB: numer konta bankowego - nr rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłaty.
- Współczynnik ilościowy - opisuje rzeczywiste zużycie wody w stosunku do ilości wskazanej przed wodomierz oraz ilość odprowadzonych ścieków w stosunku do pobranej wody.
- Grupa cenowa - od niej zależą inne elementy faktury: stawki opłat za wodę i ścieki oraz opłata abonamentowa.
- Opłata abonamentowa - kwota naliczana niezależnie od tego, czy pobieraliśmy wodę w danym okresie rozliczeniowym.
- Mnożnik - współczynnik zwiększający lub zmniejszający stawkę opłat.
- WG i WP - wodomierz główny i wodomierz-podlicznik.
- PKWiU: Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług - umożliwia zastosowanie odpowiedniej stawki VAT w fakturze.
- KTR - zmienny kod transakcji, zawierający podstawowe informacje o bieżącej fakturze (numer faktury, kwota do zapłaty, odsetki). W przypadku dokonywania wpłat przelewem bankowym, niezbędne jest użycie kodu w tytule przelewu.
- Stan konta klienta - informuje o aktualnym stanie płatności, zaległości i nadpłat.
- Termin płatności - termin, w którym powinniśmy rozliczyć się w spółdzielni lub wspólnocie wystawiającej rachunek.
* http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=gospodarka&idNewsComp=202539&filename=&idnews=205850&data=&status=biezace&_CheckSum=-825050652