Jakie ubezpieczenie OC wybrać po 11 lutego 2012 roku?

Zakres ubezpieczenia OC posiadacza samochodu reguluje ustawa, więc możemy być spokojni, zmieniając ubezpieczyciela - u każdego otrzymamy podobną ochronę. Czy zatem przy wyborze ubezpieczyciela powinniśmy kierować się jedynie wysokością składki? Otóż nie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szczególnie po zmianach w prawie, które właśnie weszły w życie i jak wybrać ubezpieczenie OC po 11 lutego 2012 roku?

Do tej pory aż 7% kierowców wpadało w pułapkę podwójnych opłat za ubezpieczenie OC swojego samochodu. Przepisy, które weszły w życie 11 lutego 2012 roku, powinny ułatwić życie kierowcom i znacznie ograniczyć liczbę takich sytuacji. Warto wiedzieć, co zmieniło się w prawie i zadbać o jak najlepsze ubezpieczenie swojego pojazdu. Jakie ubezpieczenie OC wybrać po 11 lutego 2012 roku? To właściwie pytanie do ubezpieczycieli, jak sobie poradzą z wprowadzaniem nowych regulacji.

Zmiany dotyczące wypowiedzenia

Pierwsza ważna zmiana dotyczy odpowiedzialności za dostarczenie informacji o wypowiedzeniu ubezpieczenia. Przed wprowadzeniem zmian, nadając list Pocztą Polską z wypowiedzeniem umowy, nawet robiąc to odpowiednio wcześnie, nie mogliśmy być pewni, czy nasze wypowiedzenie będzie skuteczne. Liczył się bowiem termin dotarcia przesyłki do ubezpieczyciela. Jeśli nasz list przeleżał na poczcie za długo, ubezpieczyciel mógł automatycznie przedłużyć naszą umowę, czego skutkiem było podwójne ubezpieczenie. Teraz, to znaczy w odniesieniu do ubezpieczeń zawartych począwszy od 11 lutego 2012 r., liczyć się będzie data stempla pocztowego. Ważna uwaga. Nie dotyczy to innych operatorów niż publiczny. Korzystając np. z kuriera, musimy pamiętać, aby zostawić zapas kilku dni, gdyż w tym przypadku liczy się data dostarczenia przesyłki do ubezpieczyciela, a nie jej nadania - mówi Elżbieta Wójcik - wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych SA. Co więcej, będziemy mogli wypowiedzieć ubezpieczenie na specjalnym formularzu u agenta, który reprezentuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Wcześniej musieliśmy dostarczyć je do ubezpieczyciela.

Reklama

Podwójne OC

Największy ukłon ustawodawcy w kierunku właściciela samochodu dotyczy właśnie tej kwestii. Do tej pory bardzo łatwo można było wpaść w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Szczególnie, gdy kupowaliśmy samochód używany. Jeśli nie wypowiedzieliśmy umowy do 30 dni od daty zakupu, automatycznie przechodziła ona na nowego właściciela. Jeśli ubezpieczenie zostało zawarte począwszy od 11 lutego 2012 r., możemy wypowiedzieć w każdej chwili umowę poprzedniego właściciela, przed upływem daty, na jaką została zawarta. Co więcej, niewypowiedzenie umowy skutkowało automatycznym jej przedłużeniem - mówi Joanna Byczyńska, Agromax Autoryzowany Dealer Kia i Mitsubishi. Po zmianach umowa przejęta po poprzednim właścicielu wygasa wraz z końcem ubezpieczenia i trzeba zawrzeć nową umowę. Warto o tym pamiętać, aby nie zostać bez ubezpieczenia, szczególnie gdy to, które mamy niebawem się skończy.- dodaje Joanna Byczyńska, ekspert Agromaksu. W tym miejscu dobry ubezpieczyciel pomoże nam, przesyłając informację o upływającym terminie ubezpieczenia wraz z kalkulacją nowej składki. Jeśli przez nasze niedopatrzenie zawrzemy umowę z nowym ubezpieczycielem, nie wypowiadając poprzedniej, będziemy również mogli ją wypowiedzieć po jej odnowieniu. Do tej pory musieliśmy płacić podwójnie, mimo że w razie wypadku lub konieczności skorzystania z ubezpieczenia nie otrzymywaliśmy podwójnej kwoty odszkodowania. W tej chwili zapłacimy za "starą", czyli automatycznie odnowioną polisę, tylko za czas od jej automatycznego odnowienia do wypowiedzenia, a nie jak dotychczas za cały rok. Nie będzie jednak możliwa kilkakrotna zmiana ubezpieczyciela na przykład, gdy znajdziemy lepszą ofertę.

Kwestia czasu

Lex retro non agit, jak mówi rzymska paremia, więc nowe prawa będą dotyczyć wyłącznie umów zawartych po 11 lutego 2012 roku - mówi Błażej Wałecki, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Grela Mastela Wałecki. Oznacza to, że większość z nas będzie musiała uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż ich aktualna umowa ubezpieczenia się skończy, a przepisy stare i nowe będą równolegle obowiązywać przez najbliższe 12 miesięcy. dodaje Błażej Wałecki Radca Prawny. Zadaniem ubezpieczycieli jest edukacja klientów o nowych przepisach, aby w świadomy sposób mogli podejmować decyzje związane z ubezpieczeniem swojego samochodu - dodaje Elżbieta Wójcik, wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych SA.

Nowelizacja ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach OC wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, a zarazem jest wyzwaniem dla ubezpieczycieli jeśli chodzi o obsługę zawartych umów. To, w jaki sposób firmy ubezpieczeniowe poradzą sobie ze zmianami, pokaże ich słabe i mocne strony. Najbliższe dwanaście miesięcy powinno być czasem, w którym nie tylko przyzwyczajamy się do nowych przepisów.

Powinniśmy też zastanowić się nad wyborem ubezpieczyciela nie tylko pod względem wysokości oferowanych składek - gdyż te są do siebie zbliżone - ale standardem obsługi klienta. Gdy (niestety) przyjdzie nam skorzystać z ubezpieczenia, sprawność i jakość obsługi będzie więcej warta niż nieco niższa składka.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie | ubezpieczenie OC | ubezpieczenia | 2012 | jak wybrać | ubezpieczony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »