Jeden profil zamiast dziesiątek haseł i loginów
Publiczny schemat identyfikacji elektronicznej uwolni nas od loginów, haseł i... anonimowości w sieci? Rozporządzenie eIDAS, zakładające tożsamość internautów w jednym miejscu będzie wdrożone w Polsce. Ministerstwo cyfryzacji ujawniło projekt, który wprowadza rewolucyjne zmiany w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.
Pobierz za darmo program PIT 2016
Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt ustawy, którego celem jest zastosowanie się Polski do unijnego rozporządzenia "eIDAS", czyli Electronic IDentification Authentication Signature (elektroniczna identyfikacja, uwierzytelnienie, podpis).
Projekt wprowadza zmiany w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. W rozdziale 4 wspomnianej ustawy znajduje się pojęcie "Identyfikacji elektronicznej", które zostaje zastąpione "Publicznym schematem identyfikacji elektronicznej". Projekt dodaje też nowy rozdział pod tytułem "Nadzór nad publicznym systemem identyfikacji elektronicznej".
- Obecnie wiele systemów i portali usługowych świadczących usługi online dla obywateli posiada odrębne konta, co zmusza obywatela do założenia indywidualnego, dedykowanego konta do konkretnego systemu, portalu czy serwisu. W konsekwencji obywatel posiada szereg kont i loginów nie mogąc ich zapamiętać, gdyż systemy świadczące usługi online nie posiadają jednej spójnej polityki bezpieczeństwa np. w zakresie polityki haseł - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Resort cyfryzacji widzi dla tego problemu rozwiązanie. Ma nim być wspomniany publiczny schemat identyfikacji elektronicznej.
Nowe narzędzie ma być powszechne i przede wszystkim bezpieczne w stosowaniu, dlatego potrzebne są ustawowe regulacje dla publicznego schematu identyfikacji elektronicznej oraz określenie praw i obowiązków podmiotów, których to dotyczy.
Plan resortu jest taki, aby z narzędzia identyfikacji w możliwie krótkim czasie zaczęło korzystać jak najwięcej osób - w przeciwieństwie do systemu ePUAP, który pomimo możliwości założenia konta przez bank, wciąż nie jest zbyt popularny.
Kręgosłupem publicznego schematu identyfikacji elektronicznej będzie tzw. węzeł krajowy, czyli rozwiązanie organizacyjno-techniczne, umożliwiające uwierzytelnienie użytkownika systemu, który chce skorzystać z usług oferowanych przez ten system.
Do węzła krajowego będą przyłączane systemy identyfikacji elektronicznej, które będą dostarczać dodatkowe dane identyfikujące osobę. W ich ramach wydane będą środki identyfikacji elektronicznej (tzw. dostawcy tożsamości) systemy teleinformatyczne, zawierające dane opisujące i identyfikujące osobę, w szczególności rejestry publiczne (tzw. dostawcy atrybutów) oraz systemy teleinformatyczne, w których udostępniane są usługi publiczne (tzw. dostawcy usług).
Opisywany projekt ustawy ma na celu stosowanie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 23 lipca 2014 r. w zakresie identyfikacji elektronicznej, zwanego Electronic IDentification Authentication Signature. Zgodnie z eIDAS, przepisy dotyczące identyfikacji elektronicznej powinny być stosowane przez państwa członkowskie od 29 września 2018 r.
Do tej pory weryfikacja naszej tożsamości odbywała się głównie w sposób "analogowy", czyli poprzez odczytanie danych naniesionych na dokument, np. dowód osobisty.
Michał Nowak
Więcej informacji na stronach Portalu Samorządowego