Jest typowany na ministra finansów. Andrzej Domański zgromadził pokaźny majątek

Andrzej Domański jest typowany na ministra finansów w przyszłym rządzie koalicji KO-Trzecia Droga-Lewica pod przewodnictwem Donalda Tuska. Poseł KO zgromadził pokaźne oszczędności w złotych i walutach obcych, posiada spory pakiet obligacji skarbu państwa, jeździ mercedesem, inwestuje w akcje, a wśród składników swojego majątku wymienił także wartościowy rower. Sprawdzamy oświadczenie majątkowe Andrzeja Domańskiego, który już niedługo może być szefem jednego z najważniejszych rządowych resortów.

"Środki pieniężne w walucie polskiej: 463 500 zł" - tak zaczyna się oświadczenie majątkowe Andrzeja Domańskiego, który po raz pierwszy musiał złożyć taki dokument, ponieważ do tej pory nie pełnił funkcji publicznych. Te prawie pół miliona złotych to jedynie łagodne preludium w wykazie składników majątku kandydata na szefa resortu finansów w nowym, koalicyjnym rządzie. Oświadczenie dotyczy zasobów w kraju i za granicą, wchodzących w skład majątku odrębnego, jak i małżeńskiej wspólnoty majątkowej.

Wrażenie mogą robić również oszczędności A.Domańskiego w walutach obcych. Ekonomista z Krakowa zgromadził przeszło 23 tys. dolarów, ponad 81 tys. euro i 7,1 tys. franków.

Reklama

Obligacje "antyinflacyjne" w portfelu Andrzeja Domańskiego

W punkcie "akcje", Andrzej Domański wpisał walory notowanej na NYSE spółki Accenture o łącznej wycenie przekraczającej 326 tys. zł z zastrzeżeniem, że papiery były obejmowane przez żonę w ramach zakupu akcji pracowniczych.

Interesująco wygląda pakiet posiadanych przez Andrzeja Domańskiego obligacji skarbowych. W tym przypadku kandydat na nowego ministra finansów postawił na papiery czteroletnie indeksowane inflacją (podobnie jak premier Mateusz Morawiecki). W sumie Domański zadeklarował posiadanie "czterolatek" o wartości przekraczającej 453 tys. zł.

Fundusze inwestycyjne w "koszyku" Andrzeja Domańskiego

Andrzej Domański nie stroni od odważnych inwestycji, w tym przypadku za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Z opublikowanego oświadczenia majątkowego polityka KO wynika, że w funduszach inwestycyjnych posiada 1,2 mln zł (wycena w PLN) - najwięcej (ok. 443 tys. zł) w Rockbridge FIZ Value Equity oraz Agio Smart Money FIS (ponad 340 tys. zł).

W oświadczeniu znalazła się także informacja o akcjach w spółkach handlowych Auxilius Pharma (159 akcji) i Solution SCA (1680 udziałów). Papiery wartościowe są objęte małżeńską wspólnota majątkową. 

Nieruchomości Andrzeja Domańskiego - dwa mieszkania za niemal 3 mln zł

Poseł Domański w oświadczeniu majątkowym wymienił dwa mieszkania. Jedno - o powierzchni przekraczającej 104 m2, jest wycenione na 2,245 mln zł.

Drugie mieszkanie, które znalazło się w oświadczeniu majątkowym Andrzeja Domańskiego to lokal o powierzchni 40 m2 o wartości sięgającej niemal 600 tys. zł (plus garaż wyceniany na 60 tys. zł).

Oba lokale stanowią odrębną własność Andrzeja Domańskiego. 

Kandydat na ministra finansów posiada Mercedesa GLC oraz porządny rower

Pośród pojazdów o wartości przekraczającej 10 tys. zł, Andrzej Domański wymienił Mercedesa GLC (rocznik 2019, brak wyceny) i rower Colnago CX Zero. Wyjaśnijmy, że ten ostatni jest cenionym modelem kosztującym kilkanaście tysięcy złotych.

Oba pojazdy (samochód i rower) zostały w oświadczeniu Andrzeja Domańskiego określone jako współwłasność.

Ile zarabia Andrzej Domański? Ma wiele źródeł dochodu

Andrzej Domański zadeklarował w oświadczeniu wiele źródeł dochodu w 2022 roku. To m.in. współpraca z Platformą Obywatelską jako główny ekonomista (umowa zlecenie), wynajem nieruchomości, wykłady na uczelniach wyższych, zbycie papierów wartościowych oraz zasiadanie w radach nadzorczych dwóch spółek. Po zsumowaniu dają one kwotę ok. 175,6 tys. zł.

W rubryce "zobowiązania" Andrzej Domański uwzględnił kredyt mieszkaniowy w Raiffeisen Banku. Do spłaty pozostało 580 tys. zł. 

*** 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Domański | Koalicja Obywatelska | Sejm RP | posłowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »