Reklama

Kantory internetowe rosną jak grzyby po deszczu

Rośnie się liczba osób wymieniających walutę online, a z nimi liczba kantorów internetowych. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że ich spready dla franka szwajcarskiego wynoszą od 1 gr. do 7 gr. podczas gdy w bankach jest to przeciętnie aż 21 gr. W rezultacie kantory internetowe pozwalają obniżyć ratę kredytu nawet o 81 zł.

Jeszcze cztery miesiące temu w wyszukiwarkach internetowych widoczne były zaledwie cztery kantory internetowe. Teraz jest ich już przynajmniej kilkanaście. Ma to oczywiście pewne konsekwencje. Z jednej strony wzmaga konkurencję na tym rynku. To z kolei będzie przekładało się na coraz lepszy poziom świadczonych usług. Z drugiej strony powstaje ryzyko, że część z nich nie przyciągnie wystarczająco dużo klientów i upadnie.

Wiele wskazuje jednak na to, że nie dojdzie do tego w najbliższym czasie. Perspektywy tego rynku są bowiem bardzo dobre. Przeważająca większość kredytobiorców zadłużonych w walutach nadal spłaca raty w tradycyjny sposób - korzystają z kursów bankowych. Z czasem ich podejście będzie się jednak zmieniać. Nieufność do nowych rozwiązań będzie bowiem przełamywana przez pozytywne opinie rodziny czy znajomych, którzy skorzystali z usług kantoru internetowego.

Reklama

Podstawowym czynnikiem, który zachęca do rezygnacji z bankowych kursów jest to, że w porównaniu z kantorowymi zwykle są bardzo niekorzystne. W kantorach internetowych równica między kursem sprzedaży i kursem kupna franków szwajcarskich wynosi od 1 gr do 7 gr. W bankach jest to przeciętnie aż 21 gr. W najgorszych spread przekracza nawet 30 gr.

W rezultacie płacąc ratę na poziomie 500 franków i korzystając z kantoru internetowego można co miesiąc zaoszczędzić nawet 81 zł - w przypadku korzystania z banku o najwyższym spreadzie. Jeśli weźmiemy pod uwagę przeciętny bank to będzie to od 37 zł do 53 zł w zależności od kantoru.

Dodatkowo procedura zmiany sposoby spłaty i dokonywania przewalutowań nie jest skomplikowana. Wystarczy podsiać w banku darmowy aneks do umowy kredytowej. Dzięki temu będziemy mogli kupować walutę w dowolnym miejscu. W kantorze internetowym może się to odbyć nawet w ciągu kilku minut. Większość z nich posiada bowiem rachunki w wielu bankach. Pieniądze są więc zwykle przekazywane błyskawicznymi i bezpłatnymi przelewami wewnątrz danego banku.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PLWybierając kantor internetowy warto jednak kierować się nie tylko poziomem kursów. Ważne jest również to, aby posiadał on konto w tym samym banku, w którym spłacamy kredyt. Dodatkowo przez pierwszym skorzystaniem z usług takiego kantoru warto poszukać opinii osób, które już z niego korzystały.

Jarosław Sadowski

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »