Każdemu przypadnie do 100 tys. złotych

Ponad 4 850 wniosków o dofinansowanie własnego biznesu na wsi wpłynęło do piątku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W kilku województwach pula pieniędzy została już wyczerpana - poinformował Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Limity na działanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" zostały wyczerpane w woj. opolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. W pięciu ostatnich już w pierwszym dniu przyjmowania wniosków - 24 sierpnia - została zagospodarowana cała pula pieniędzy. Nadal sporo pieniędzy czeka na rolników w województwach: podkarpackim, łódzkim, małopolskim, lubelskim i świętokrzyskim.

Gdzie złożyć wniosek

Aby otrzymać dofinansowanie trzeba mieć dobry pomysł na prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej i złożyć poprawnie wypełniony wniosek, by otrzymać unijne wsparcie pozwalające na osiąganie dodatkowych dochodów w gospodarstwie.

Reklama

W tym roku wsparcie działalności nierolniczej wynosić będzie 676,4 mln zł. Jest to kwota dwukrotnie wyższa od pierwotnie przewidzianej. Decyzję o jej zwiększeniu podjął minister rolnictwa. Dzięki temu na pomoc finansową może liczyć około 7 tys. rolników oraz ich małżonków bądź domowników, czyli mniej więcej tyle samo osób, ile ją otrzymało w poprzednich naborach w 2008 i 2009 roku.

100 tys zł na głowę

Na założenie własnej działalności na wsi, ale poza rolnictwem, rolnik może dostać do 100 tys. zł, pieniądze te mogą pokryć do 50 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. Jednak zanim beneficjent otrzyma je z Agencji, musi wyłożyć własne pieniądze i realizować pomysł.

Zakres działań, na które można uzyskać dofinansowanie, jest bardzo szeroki. Rolnik może dostać pieniądze np. na działalność polegającą na świadczeniu usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, a także dla ludności. Może to być handel hurtowy lub detaliczny, agroturystyka, przetwórstwo produktów rolnych lub leśnych, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy, opieka nad dziećmi. Pomocą objęte są działania w zakresie rachunkowości, doradztwa oraz usług informatycznych. Oddziały ARiMR przyjmują wnioski do przekroczenia limitu określonego na województwo o 20 proc., ale nie później niż do końca roku.

_ _ _

Na pomoc w budżecie PROW 2007-2013 zaplanowano 420 mln euro. W ramach wcześniejszych naborów premie przyznano już około 6 tys. beneficjentów na łączną kwotę 70 mln euro. Oznacza to, że do końca rozliczenia programu, czyli do 2015 roku, do wydania jest jeszcze około 350 mln euro. Kwota ta pozwoli udzielić wsparcia ponad 18 tys. rolników. Minister rolnictwa zapowiedział dalsze nabory.

Zobacz autorską galerię Andrzeja Mleczki

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »