KE chce obniżyć opłaty interchange

Opłata interchange pobierana jest przez banki od transakcji kartami płatniczymi. Koszt ponoszony jest przez detalistę, jednak w ostatecznym rozrachunku obciążani są nimi konsumenci w postaci wyższych cen detalicznych.

Zdaniem KE, wysokie opłaty interchange kosztują Europejczyków dziesiątki miliardów euro każdego roku.

- Zwykle konsumenci nie są tego świadomi, co więcej - za pośrednictwem systemów motywacyjnych zachęca się ich do korzystania z kart, które zapewniają ich bankom najwyższe dochody. (...) Przepisy ograniczające wysokość opłat interchange zapobiegną pobieraniu nadmiernie wysokich opłat w całej Unii - mówił w środę na konferencji komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Maksymalną wysokość interchange KE ustaliła na poziomie 0,2 proc. wartości transakcji dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych. Zdaniem KE, wprowadzenie tych limitów będzie miało szczególnie duży wpływ na rynki Polski i Węgier, bo w krajach tych stawka interchange jest szczególnie wysoka. Obecnie w Polsce ta prowizja wynosi nawet 1,5 proc.

Reklama

W opinii Almunii, limity dotyczące interchange stworzą równe warunki działania dla dostawców usług płatniczych. - Nastąpi otwarcie rynku dla nowych podmiotów oferujących innowacyjne usługi, detaliści uzyskają znaczne oszczędności płacąc swoim bankom niższe opłaty, a konsumenci skorzystają z niższych cen - podkreślał w środę.

Przez okres przejściowy (22 miesiące od wejścia w życie regulacji) limit opłat będzie dotyczył tylko transakcji transgranicznych, tzn. w sytuacji, gdy konsument korzysta ze swojej karty za granicą lub gdy detalista korzysta z usług bank znajdującego się w innym państwie. Po tym okresie ograniczenie wysokości wspomnianych opłat będzie również obowiązywać w stosunku do transakcji krajowych.

Oprócz propozycji wprowadzenia limitów KE przedstawiła również projekt nowej dyrektywy dot. usług płatniczych. Chce w nim, żeby banki i inni dostawcy usług płatniczych zwiększyli poziom bezpieczeństwa transakcji internetowych poprzez wprowadzenie silniejszego mechanizmu autoryzacji w przypadku płatności. Konsumenci będą lepiej chronieni przed oszustwami, ewentualnymi nadużyciami i incydentami związanymi z płatnościami (np. w przypadku spornych lub nieprawidłowo wykonanych transakcji płatniczych).

W przypadku nieautoryzowanych płatności wykonanych przy użyciu kart od konsumentów będzie można wymagać pokrycia strat w bardzo ograniczonej wysokości - maksymalnie 50 euro (a nie 150 euro jak obecnie).

MasterCard poinformował w środę, że w pełni popiera inicjatywę KE dot. większego bezpieczeństwa płatności elektronicznych i zapowiedział współpracę. Spółka nie jest jednak zadowolona z zaproponowanego limitu dla opłat interchange. Prezes MasterCard Europe Javier Perez poinformował w środę, że w rzeczywistości limity zaszkodzą konsumentom i drobnym sprzedawcom.

Niemal każdy posiadacz rachunku w UE posiada kartę debetową, a 40 proc. posiada także kartę kredytową. 34 proc. obywateli Unii robi już zakupy w internecie, a ponad 50 proc. posiada smartfon, który daje im dostęp do świata płatności mobilnych. Niektóre sektory gospodarki - takie jak branża turystyczna - większą część swoich przychodów uzyskują z transakcji realizowanych przez internet.

Javier Perez, prezes MasterCard Europe:

"Popieramy cele Komisji, ale nasz niepokój budzi część propozycji legislacyjnych, przedstawionych w dniu dzisiejszym, przykładowo określenie górnego pułapu opłat interchange oraz ograniczenia zasady honorowania wszystkich kart, które nie sprzyjają realizacji tych celów, lecz w rzeczywistości będą stanowić niedogodność i rozwiązanie niekorzystne dla konsumentów i małych przedsiębiorstw - akceptantów kart - oraz przeszkodę w rozwoju konkurencji i innowacyjności w sferze europejskich płatności. Cieszy nas perspektywa współpracy z Komisją, Parlamentem Europejskim oraz Radą Ministrów UE w procesie ustawodawczym, możliwość pomocy w ukształtowaniu ram regulacyjnych sprzyjających rozwojowi płatności elektronicznych przy jednoczesnym zachowaniu wartości płatności elektronicznych z punktu widzenia konsumentów i akceptantów".
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karty platnicze | interchange | chciał | Komisja Europejska | oplaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »