Kiedy ZUS wypłaca chorobowe? Istotny okres niezdolności do pracy

W przypadku niezdolności do pracy wynikającej z choroby lub wypadku, osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą liczyć na otrzymanie zasiłku chorobowego. Aby jednak uzyskać taką formę pomocy finansowej, należy spełnić określone warunki. Ile wynosi zasiłek chorobowy i kiedy konkretnie wypłaca go ZUS? Wyjaśniamy.

Czym jest zasiłek chorobowy i komu się należy?

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom, które odprowadzają składki z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Rzeczoną pomoc finansową otrzymuje się w sytuacji, gdy osoba objęta ubezpieczeniem nie jest zdolna do pracy w związku z chorobą bądź wypadkiem.  

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa się po 30 dniach nieprzerwanego trwania ubezpieczenia chorobowego obowiązkowego lub po 90 dniach nieprzerwanego trwania ubezpieczenia chorobowego dobrowolnegoZasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonej osobie przez okres trwania niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż 182 dni lub 270 dni (w przypadku gruźlicy bądź przypadania niezdolności do pracy w czasie ciąży). 

Reklama

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Wysokość zasiłku chorobowego określa się biorąc pod uwagę wymiar wynagrodzenia. Ten rodzaj pomocy finansowej może wynosić 80 proc. wymiaru wynagrodzenia (również za okres pobytu w szpitalu) lub 100 proc. wymiaru wynagrodzenia w szczególnych przypadkach.

Zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wymiaru otrzymuje się w momencie, gdy osoba stała się niezdolna do pracy w czasie ciąży lub rzeczona niezdolność powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Co więcej, zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS-u, zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wymiaru wynagrodzenia otrzymają również ci, którzy stali się niezdolni do pracy "wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów". 

Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłek chorobowy w momencie, gdy niezdolność do pracy przekracza okres 33 dni lub 15 dni w przypadku osób po 50. roku życia. Jeśli niezdolność do pracy nie przekracza podanych okresów, obowiązek wypłaty spoczywa na pracodawcy. Wówczas otrzymuje on wynagrodzenie chorobowe. 

Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że ZUS płaci zasiłek chorobowy jedynie w przypadku przedsiębiorstw, w których zatrudnia się mniej niż 20 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Większe firmy są zobowiązane do wypłacania go z własnych środków. 

Co istotne, zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS otrzymuje się na podstawie zwolnienia lekarskiego oraz złożonych zaświadczeń. Mowa tu o drukach Z-3 (w przypadku pracowników) ora Z-3a (w przypadku osób objętych ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu). W przypadku występowania o zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia należy dołączyć również wypełniony druk Z-10.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek chorobowy | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »