Reklama

Kobiety zapłacą wyższe składki ubezpieczeniowe?

Kobiety ofiarami równouprawnienia? Unijne prawo zakazujące różnicowania składek ubezpieczeniowych ze względu na płeć za kilka tygodni zacznie obowiązywać również w Polsce. Może to oznaczać, że panie wkrótce zapłacą wyższą składkę za swoje polisy. - Może, ale nie musi - mówi IAR Mirosław Sekuła, wiceminister finansów.

W ocenie Sekuły koszty ubezpieczeń nie powinny wzrosnąć. Wiceminister zaznacza jednak, że są to tylko jego przypuszczenia. Przyznaje, że są firmy, które przewidują wzrost składek dla kobiet i spadek składek dla mężczyzn. Zdaniem Ministerstwa Finansów, wolna gra rynkowa wymusi jednak niepodwyższanie składek.

Podobnego zdania jest Kazimierz Kleina. Przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych nie wyklucza, że niektórzy ubezpieczyciele zechcą tę sytuację wykorzystać. Kleina uważa jednak, że w związku z tym, że firmy ubezpieczeniowe działają w warunkach silnej konkurencji i muszą intensywnie zabiegać o klienta, podwyżki cen polis dla kobiet raczej nie będzie.

Reklama

Senator powołał się przy tym na deklarację prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń, którą ten złożył podczas posiedzenia senackiej komisji, że nie ma zagrożenia wzrostu składki ubezpieczeniowej.

21 grudnia wejdzie w życie orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zakazujące różnicowania składek ubezpieczeniowych ze względu na płeć. W ślad za zmianą prawa unijnego Sejm znowelizował ustawę o usługach ubezpieczeniowych.

Senat przyjął ustawę z dwoma poprawkami. Jedna z nich zmienia termin wejścia w życie nowelizacji. Ma ona wejść w życie w 14 dni od jej ogłoszenia, a nie 21 grudnia 2012 roku - jak wcześniej uchwalił Sejm. Poprawki Senatu musi jeszcze zaakceptować Sejm.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »