Kolejne grupy narażone po wycieku danych z ALAB Laboratoria. Jest nowe ostrzeżenie

Nie milkną echa po wycieku danych z laboratoriów medycznych ALAB. Eksperci podkreślają, że narażone na wyciek danych mogą być również osoby, które nigdy nie korzystały z usług tej firmy. Krąg zagrożonych jest coraz większy - polecanym rozwiązaniem jest pilne zastrzeżenie numeru PESEL.

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) zwróciła uwagę na zdanie ekspertów, że narażone na wyciek danych mogą być również osoby, które nie korzystały z usług firmy ALAB. "Analiza wykazała, że doszło również do kradzieży wyników badań wykonywanych na zlecenie innych placówek medycznych, nienależących do grupy ALAB" - dodano.

"Zespół CERT Polska otrzymał zgłoszenie dotyczące firmy ALAB i dodał do serwisu Bezpieczne dane te numery PESEL, które już zostały upublicznione przez przestępców" - poinformowała w środę Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Eksperci zalecają, by zastrzec swój PESEL, co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku.

Reklama

Eksperci przekazali, że wśród danych, które można znaleźć w upublicznionych wynikach badań, znajdują się m.in.: imię, nazwisko i PESEL osoby badanej. Polecają też, co zrobić gdy dane zostały upublicznione. Należy być przygotowanym i świadomym tego, że cyberoszuści mogą te dane wykorzystać. Ze wzmożoną czujnością traktować przychodzące wiadomości e-mail, SMS, wiadomości w komunikatorach i połączenia telefoniczne. Zawsze należy weryfikować ich nadawcę w instytucji, którą - jak twierdzi - reprezentuje.

Eksperci zalecają, by skorzystać z nowej możliwości i zastrzec numer PESEL, co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku.

Czytaj także: Oszuści wzięli na cel kierowców

Jak zastrzec PESEL? Oszuści mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę wykorzystując cudze dane

Podana została także instrukcja jak zastrzec swój PESEL. Należy wejść na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie i zalogować się do aplikacji mObywatel (wersja stacjonarna), np. wykorzystując Profil Zaufany, a następnie wybrać polecenie "Zastrzeż PESEL".

Żeby sprawdzić czy dane są zagrożone, należy wejść na stronę: https://bezpiecznedane.gov.pl i wybrać polecenie "Sprawdź dane".

NASK ostrzega, że ilość danych ujawnionych do tej pory przez przestępców może się zmienić (może zwiększyć się krąg osób zagrożonych).

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wyciek danych | haker | ransomware
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »