Kończy się czas na składanie wniosków o dodatek węglowy i energetyczny

Gospodarstwa domowe mają już niewiele czasu na złożenie wniosków o przyznanie dodatków do ogrzewania. Zarówno te osoby, które wykorzystują węgiel, jak i olej opałowy, gaz LPG, drewno kawałkowe lub inną biomasę mogą złożyć dokumenty tylko do końca listopada. Z kolei z początkiem grudnia ruszy zbieranie wniosków o dodatek elektryczny.

  • Tylko do końca listopada urzędy przyjmują wnioski o przyznanie dodatku węglowego lub energetycznego.
  • Gospodarstwa, które wykorzystują węgiel do ogrzewania, mogą liczyć na 3 tys. zł.
  • W przypadku innych źródeł ciepła można otrzymać od 500 do 3 tys. zł w zależności od wykorzystywanego paliwa.

Zbliża się koniec składania wniosków o przyznanie dodatku węglowego lub energetycznego. Chętni na dopłaty do ogrzewania domów węglem, pelletem drzewnym, gazem LPG, olejem opałowym lub innym rodzajem biomasy muszą się pospieszyć, jeśli chcą otrzymać pieniądze - dokumenty można składać jedynie do środy 30 listopada.

Reklama

3 tys. zł dodatku węglowego

Gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, mogą liczyć na wypłatę 3 tys. zł. W tym przypadku nie liczy się dochód rodziny. Co ważne, wcześniej obowiązująca zasada "jeden adres - jeden dodatek" wygasła wskutek zmiany przepisów - obecnie każda rodzina, także zamieszkująca z inną rodziną pod jednym adresem, może złożyć wniosek o dofinansowanie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ci, którzy uprawnieni są do otrzymania dodatku energetycznego, również muszą się pospieszyć. Aby otrzymać dofinansowanie do ogrzewania, należy wykorzystywać jedno z innych niż węgiel paliw:

  • gaz LPG (500 zł), 
  • drewno kawałkowe (1000 zł),
  • kotły olejowe (2000 zł),
  • biomasę (3000 zł).

Wniosek o dodatek osobiście, pocztą lub online

Zarówno w przypadku dodatku energetycznego, jak i węglowego wnioski można złożyć w urzędzie gminy, także pocztą, jak i online przez platformę ePUAP czy aplikację mObywatel. W przypadku składania wniosku przez internet konieczne jest złożenie podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Oprócz podstawowych danych osobowych i adresowych niezbędne jest wskazanie źródła ogrzewania - co istotne, musi być ono zgodne z informacją złożoną wcześniej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Gminy mają bowiem prawo sprawdzić, czy wnioskodawca podaje informacje zgodne ze stanem faktycznym. Na rozpatrzenie wniosku o przyznanie dodatku na węgiel gminy mają 60 dni; w przypadku pozostałych paliw jest to 30 dni.

Po zakończeniu przyjmowania wniosków o dodatki węglowe i energetyczne gminy rozpoczną z dniem 1 grudnia zbieranie dokumentów od osób ubiegających się o dodatki elektryczne. Na 1000 zł (lub 1500 zł w przypadku rocznego zużycia energii powyżej 5 MWh) będą mogli liczyć ci, którzy do ogrzewania domów wykorzystują urządzenia elektryczne.

Paulina Błaziak

Zobacz również:

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »