Reklama

Kosztowne wakacje Polaków napędziły popyt na kredyty gotówkowe?

Z ankiety Związku Banków Polskich wynika, że Polacy liczyli się ze wzrostem kosztów wakacji - aż 55 proc. planowało przeznaczyć na wypoczynek więcej niż w roku ubiegłym.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dodatkowe wydatki ponieśli nie tylko planujący wyjazdy; 1/5 rodaków zamierzała przeprowadzić latem remont mieszkania.

Część Polaków wydatki sfinansowała kredytami gotówkowymi, których liczba oraz wartość w czerwcu i lipcu wzrosła o ok. 1/3 w porównaniu z latem 2020 r .

O tegorocznych wakacjach mówiło się głównie w kontekście drożyzny. "Paragony grozy", wysokie ceny za noclegi czy benzynę, wzrost inflacji. To spowodowało, że nawet pomimo programów typu bon turystyczny, część Polaków skorzystała z kredytów gotówkowych, żeby spełnić urlopowe marzenia. Tym bardziej że nie obejmują one wyłącznie wyjazdów.

Reklama

- Kredyty gotówkowe są w znacznie większym stopniu dostępne dla konsumentów niż jeszcze w ubiegłym roku. Wraz z początkiem pandemii instytucje finansowe ograniczyły poziom akceptacji ze względu na wysokie i nie do końca znane ryzyko. Teraz sytuacja wraca do normy, a wielu konsumentów, którzy wcześniej odłożyli plany kredytowe, wróciło do realizacji swoich celów zakupowych. Wysokie zainteresowanie obserwujemy już od kwietnia, co pokrywa się z czasem, w którym Polacy planują wakacyjny odpoczynek. Jednak ta tendencja wynika też z ogólnej poprawy nastrojów społeczeństwa, które chętniej planuje większe wydatki niż na początku pandemii - mówi Nuno de Oliveira, Dyrektor Generalny Cofidis S.A. Oddział w Polsce.

Więcej kredytów gotówkowych i na wyższą kwotę

Wysoki popyt na tę formę finansowania w ostatnich miesiącach potwierdzają dane Biura Informacji Kredytowej. W czerwcu tego roku banki i SKOK-i udzieliły o 30 proc. więcej kredytów gotówkowych niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Większa o 33,2 proc. była także ich wartość. Średnio pożyczaliśmy 20 162 zł, co oznacza wzrost o 13,4 proc. w stosunku do czerwca 2020 r.

Podobnie sytuacja wyglądała w lipcu. W stosunku do lipca 2020 r. udzielono o 25,7 proc. więcej kredytów gotówkowych na sumę o 33,2 proc. wyższą. Średnia kwota uzyskanego finansowania wyniosła 19 599 zł - o 6 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Polacy przygotowali się na większe wydatki

Związek Banków Polskich przeprowadził badanie, w którym sprawdził wakacyjne nastroje Polaków. Okazało się, że aż 55 proc. ankietowanych planowało wydać latem więcej niż w ubiegłym roku. Na te wyniki wpłynęła m.in. wysoka inflacja oraz podwyżki cen usług hotelarskich czy gastronomicznych. Co ciekawe, te dodatkowe wakacyjne koszty nie obejmowały wyłącznie wyjazdów. 18 proc. badanych miało zamiar przeprowadzić latem remont, 5 proc. zakupić nowy sprzęt AGD/RTV, 5 proc. mówiło też o wydatkach związanych z imprezami okolicznościowymi, jak wesele.

- Nasi klienci mieli świadomość, że w tym roku zarówno planowanie wyjazdu, jak i remontu mieszkania wiąże się ze znacznie większymi kosztami niż rok czy dwa lata temu. Dlatego też przygotowywali budżety z zapasem, by nie narażać się na nieprzyjemne niespodzianki. Sprzyjały temu dobre warunki kredytowania spowodowane rekordowo niskimi stopami procentowymi. Zaciągając 2-letni kredyt na kwotę 6 tys. zł, która pozwala już na zaplanowanie wymarzonych wakacji, miesięczna rata wynosi obecnie ok. 300 zł. Kredyt na remont w wysokości 30 tys. zł to miesięczny wydatek rzędu 670 zł przez 5 lat - dodaje Marcin Szulc, Dyrektor ds. Handlowych i Rozwoju Biznesu Cofidis S.A. Oddział w Polsce.

***


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »