Kredyt 2 proc. Wytyczne KNF do połowy czerwca

Minister rozwoju Waldemar Buda spodziewa się, że rekomendacja nadzoru kluczowa dla liczenia zdolności kredytowej przy tzw. kredycie 2 proc. zostanie wydana do połowy czerwca. Pod koniec maja Interia pisała, że Komisja Nadzoru Finansowego finalizuje prace nad nowelizacją tej rekomendacji i wytycznymi dla rządowego programu.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego przyznał w rozmowie z Business Insiderem, że Komisja Nadzoru Finansowego zmieni rekomendację S wyjątkowo dla produktu, jakim jest rządowy kredyt 2 proc.

- Myślę, że taka decyzja będzie do połowy czerwca. To bardzo dobra informacja, bo poprawi się zdolność kredytowa i banki będą mogły korzystniej oceniać kredytobiorców z punktu widzenia tego produktu — powiedział minister w tej rozmowie.

Kredyt 2 proc. Dopłaty przewidziane na 10 lat

Dwa tygodnie temu podawaliśmy w Interii Biznes, że wkrótce KNF ma wydać nowelizację rekomendacji S (dotyczy zasad udzielania kredytów hipotecznych), z kluczowymi wytycznymi oczekiwanymi przez bankowców. Na początku lipca ma wejść w życie ustawa wprowadzająca kredyt z dopłatami do rat na kupno pierwszego mieszkania.

Reklama

Dopłaty do kredytu są przewidziane na 10 lat, a oprocentowanie będzie stałe, choć ustalane na dwa pięcioletnie okresy. W tym okresie raty będą malejące, co oznacza, że w czasie otrzymywania dopłat zostanie spłacona duża część kapitału, więc po tym okresie nie powinny już mocno wzrosnąć. Z tego względu zdolność kredytowa mogłaby być wyższa w porównaniu do standardowego kredytu bez dopłat.

Bankowcy w nieoficjalnych rozmowach tłumaczą, że jest uzasadnienie do tego, by korzystniej liczyć zdolność kredytową, ale do tego potrzebują stanowiska nadzoru i szczegółowych wytycznych, które na to pozwolą.

Cztery banki: PKO BP, Pekao, Alior oraz Velobank zadeklarowały, że zaoferują kredyt już od 3 lipca.

krześ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kredyt 2 proc. | KNF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »