Reklama

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Choć z nazwy są bardzo podobne, każda osoba planująca zaciągnięcie zobowiązania powinna umieć dostrzec różnicę, tak aby sprawniej poruszać się w świecie produktów finansowych i być w stanie wybrać ofertę najlepiej odpowiadającą swoim aktualnym potrzebom.

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to produkty bankowe, które można scharakteryzować w oparciu o podstawowe parametry charakterystyczne dla tych kategorii. Szczególnie istotną różnicą jest fakt, że kredyt hipoteczny to produkt na określony cel. Kredytobiorca zaciąga go na zakup nieruchomości, która jednocześnie jest przedmiotem zabezpieczenia - bank w tym przypadku dokładnie ocenia jej wartość. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pożyczki hipotecznej - bank zweryfikuje jej wartość, a zabezpieczeniem będzie także nieruchomość. Jednakże w przypadku pożyczki hipotecznej kredytobiorca nie ma narzuconego celu, na który należy przeznaczyć pozyskane środki.

Reklama

W praktyce różnica pomiędzy tym produktami powoduje, że pożyczka hipoteczna będzie dostępna tylko dla tych klientów, którzy posiadają już nieruchomości. Dodatkowo bardzo istotne jest, aby nie były one obciążone innymi kredytami lub pożyczkami. Natomiast kredyt hipoteczny może być udzielony osobie, która w momencie ubiegania się o jego udzielenie nie posiada żadnego zabezpieczenia i zamierza go udzielić na nieruchomości, którą bank skredytuje.

Pożyczka jest droższa

Istotnym elementem odróżniającym oba produkty jest także fakt, że pożyczka jest droższa, a więc raty miesięczne będą wyższe. Wynika to z tego, że środki udzielone są na dowolny cel i klient ma pełną dowolność w ich rozdysponowaniu.

Należy pamiętać, że różnice pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym są na tyle duże, że na to, który z tych dwóch produktów doradca finansowy zaproponuje klientowi, decydujący wpływ będą miały potrzeby i cele klienta. Tym samym nie może dojść do sytuacji, w której dla jednego klienta należy rozważyć, które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze. Przykładowo klient, który planuje kupić mieszkanie będzie mógł zdecydować się tylko i wyłącznie na rozważenie dostępnych na rynku ofert kredytów hipotecznych.

Bywa jednak, że atrakcyjna pożyczka hipoteczna jest alternatywą dla innych produktów bankowych. Dla wszystkich klientów, którzy potrzebują zastrzyku finansowego i posiadają atrakcyjną nieruchomość pod zabezpieczenie, można rozważyć ten wariant zamiast limitów na koncie (także firmowym) czy kredytów gotówkowych. Pamiętajmy, że kredyty gotówkowe w porównaniu do pożyczek hipotecznych są produktem droższym, choć niewymagającym zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Arkadiusz Rembowski, dyrektor ds. Rozwoju Produktów Finansowych

Naszym zdaniem Pożyczka hipoteczna może ulżyć budżetowi domowemu, bowiem oprocentowanie nominalne pożyczek pieniężnych to ok. 16-20 proc., natomiast pożyczki hipotecznej - 7-13,5 proc. Dzięki temu realnie możemy skorzystać. mz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »