Reklama

Kredyty we frankach: Ugody pozwalają uwolnić się od ryzyka walutowego

Jak poinformował bank PKO BP, od poniedziałku programem ugód objęte zostają kredyty hipoteczne Mix zaciągnięte we frankach szwajcarskich. Ugody pozwalają kredytobiorcom uwolnić się od ryzyka walutowego - dodał bank.

Jak przekazał bank w poniedziałkowej informacji, złożyli dotąd ponad 27 tys. wniosków o mediację, a ponad 15,3 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie. Wskazano, że bank "przedstawia to rozwiązanie także klientom pozostającym w sporze sądowym". Bank przypomniał, że program ugód dla kredytobiorców frankowych trwa prawie dziewięć miesięcy.

Więcej klientów skorzysta z rozwiązań ugodowych?

"Ugody pozwalają kredytobiorcom uwolnić się od ryzyka walutowego. Cały czas pracujemy nad poszerzeniem bazy klientów, którzy mogą skorzystać z rozwiązania" - stwierdził cytowany w komunikacie wiceprezes PKO Banku Polskiego nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem Piotr Mazur. Dodał, że osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny MIX oraz klienci, którzy chcą ponownie złożyć wniosek po rezygnacji z mediacji w przeszłości, również mogą starać się o ugodę. "Trwają prace, aby umożliwić ugodowe rozwiązanie spraw kolejnym grupom klientów, w tym kredytobiorcom, którzy swój kredyt hipoteczny zaciągnęli pierwotnie w złotych, a następnie go przewalutowali" - stwierdził.

Reklama

Wskazano, że od poniedziałku, 20 czerwca, z programu ugód mogą skorzystać klienci spłacający kredyt hipoteczny Mix we frankach szwajcarskich, który "pozwalał na sfinansowanie zakupu nieruchomości, jak również spłatę innych zobowiązań" oraz osoby, które składały już wniosek o mediację przed Sądem Polubownym przy KNF i ostatecznie zrezygnowały. "Bank pracuje nad włączeniem do procesu również kredytów udzielonych w złotych, a następnie przewalutowanych na kredyt we frankach" - dodano.

Wyjaśniono, że propozycja PKO Banku Polskiego zakłada "konwersję waluty kredytu na złote, tak jakby od początku był kredytem złotowym". Wskazano, że rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Średni czas trwania procesu ugodowego to 58 dni

Przypomniano, że koszty sądowe mediacji ponosi bank. Wskazano, że prawie 82 proc. kredytobiorców złożyło wnioski o mediację poprzez serwis transakcyjny iPKO. "Uzgodnienie i akceptacja warunków przez obie strony odbywa się najczęściej podczas jednego spotkania mediacyjnego, które trwa około godziny" - zaznaczono. Dodano, że proces ugodowy, od złożenia wniosku przez kredytobiorcę do podpisania ugody w oddziale, trwa średnio 58 dni - "najkrótszy proces zakończył się w 14 dni".

Zwrócono uwagę, że aby ograniczyć ryzyko stopy procentowej od początku uruchomienia programu ugód kredytobiorcy mogą skorzystać z oprocentowania przy stałej stopie procentowej przez pięć lat. "W przypadku, gdy pozostały okres spłaty kredytu po zawarciu ugody będzie krótszy niż 5 lat, stała stopa procentowa będzie obowiązywała do końca obowiązywania umowy" - stwierdzono. Dodano, że w procesie ugodowym kredyt ze stałą stopą wybiera ponad 73 proc. klientów, którzy po podpisaniu ugody kontynuują spłatę kredytu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »