Reklama

KRRiT: Abonament rtv nadal obowiązuje

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje, że obowiązek płacenia abonamentu rtv nie został zniesiony. Pojawiające się w ostatnim czasie w mediach raporty sugerujące, iż postępowania egzekucyjne powstałego zadłużenia zostaną wstrzymane mogły wprowadzić dezorientację w tym zakresie i zachęcić część osób do nieuiszczania opłat. KRRiT rozwiewa wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Krajowa Rada informuje, że w dalszym ciągu obowiązuje ustawa o opłatach abonamentowych z 2005 roku w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Może to zmienić jedynie nowa ustawa abonamentowa.

- Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 2 marca 2020 roku przewiduje, że po przyjęciu przez Radę Ministrów odpowiednich przepisów wykonawczych będzie możliwe czasowe wstrzymanie postępowań egzekucyjnych powstałego zadłużenia - informuje KRRiT.

Reklama

Jedyną prawną możliwością rozwiązania przez KRRiT trudnych sytuacji abonentów, zgodną z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, jest umarzanie lub rozkładanie na raty ciążących na dłużnikach należności.

  - Jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w opłatach abonamentowych z odsetkami za zwłokę oraz w opłatach za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego wraz z odsetkami za zwłokę w jej uiszczeniu. Jest to możliwe wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji - informuje KRRiT.

W 2019 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała 63 480 decyzji administracyjnych, w których rozpatrzyła indywidualne wnioski złożone przez abonentów, dotyczące umorzenia bądź rozłożenia na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu, opłaty za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego oraz odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

Autor: Anita Kaźmierska | źródło: KRRiT/satkurier.pl

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »