Kto płaci za zwolnienie lekarskie na umowie zleceniu? Przepisy są jasne

Wiele osób pracujących na umowie zleceniu zastanawia się, czy w przypadku choroby lub wypadku przysługuje im płatne zwolnienie lekarskie. Okazuje się, że tak, pod warunkiem, że podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez określony przepisami czas. Czy w związku z tym mogą korzystać z zasiłku chorobowego? Kto płaci za zwolnienie lekarskie na umowie zleceniu - pracodawca czy ZUS?

Osoby zatrudnione na umowie zleceniu zyskują prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego, pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniu chorobowemu nieprzerwanie przynajmniej przez 90 dni. W przeciwnym razie nie przysługuje im zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy na umowie zleceniu. Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie, dla których jest to jedyny tytuł do ubezpieczenia, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, zdrowotnemu, rentowemu i wypadkowemu. Zleceniodawca nie ma obowiązku zgłaszać takiej osoby do ubezpieczenia chorobowego, pracownik może jednak zrobić to samodzielnie. 

Reklama

Jest to dobrowolne i wymaga złożenia w ZUS odpowiedniego wniosku. Należy jednak pamiętać, że comiesięczna składka jest w całości opłacana przez zleceniobiorcę. Wynosi ona 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. 

Zyskuje on prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni od momentu przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego

Kto płaci za zwolnienie lekarskie na umowie zleceniu?

W przypadku umowy o pracę, pracownikowi czasowo niezdolnemu do pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, wypłacane przez pracodawcę przez okres 33 dni w roku. Po przekroczeniu tego limitu, otrzymuje on zasiłek chorobowy, który wypłaca pracodawca.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy podstawę zatrudnienia stanowi umowa zlecenie. Wtedy świadczenie chorobowe nie jest wypłacane ze środków zleceniodawcy nawet przez pierwszy miesiąc. Od początku wypłaca je ZUS. 

Tak jak przy umowie o pracę, w przypadku większości schorzeń wysokość zasiłku chorobowego na umowie zleceniu wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. Świadczenie to może być wypłacane maksymalnie przez okres 182 dni (w przypadku osób chorujących na gruźlicę jest on wydłużony do 270 dni). 

Kobiety w ciąży oraz pracownicy, którzy cierpią na choroby zawodowe otrzymują zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Czytaj również:

ZUS kontroluje osoby na L4. Jest coraz skuteczniejszy

Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach. Co się zmieniło?

Co 10 "chory" na L4 odda ZUS pieniądze

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »