Łatwiej będzie uniknąć pułapki podwójnego ubezpieczenia OC

Rozmawiamy z Katarzyną Przewalską, zastępcą dyrektora w departamencie instytucji finansowych

Nabywcy aut używanych nie pamiętają, że jeśli nie chcą korzystać z ubezpieczenia OC zbywcy pojazdu, muszą wypowiedzieć je w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobią, umowa będzie działać dalej. Muszą pamiętać też o tym, że jeśli chce się zmienić ubezpieczyciela, trzeba umowę wypowiedzieć na dzień przed upływem okresu, na jaki została zwarta.

Katarzyna Przewalska: - Członkowie Rady zgodzili się, że zasada automatyzmu nie powinna mieć zastosowania w przypadku osób kupujących auto, gdyż wtedy najczęściej dochodzi do podwójnego ubezpieczenia. W praktyce oznacza to, że po wejściu w życie tych przepisów po zakupie pojazdu umowa OC komunikacyjnego - tak jak teraz - będzie ważna do końca okresu, na jaki została zawarta, jeśli kupujący auto nie wypowie jej w ciągu 30 dni. Jeśli będzie z niej korzystał, a nie wypowie jej w określonym czasie, to nie zawiąże się nowa umowa na kolejne 12 miesięcy.

Reklama

W odniesieniu do osób, które mają samochód i chcą zmienić ubezpieczyciela, ta zasada pozostanie, co oznacza, że nadal będą musiały pamiętać o wypowiedzeniu umowy na dzień przed upływem okresu, na jaki została zawarta. Do dyskusji pozostaje kwestia skrócenia terminu, w jakim sprzedający auto jest zobowiązany poinformować o tym i danych nabywcy swojego ubezpieczyciela. Teraz to 30 dni, ale jest też propozycja, żeby ten termin skrócić do 14 dni.

Jeśli kupujący auto nie korzysta z polisy OC sprzedającego, to temu pierwszemu przysługuje prawo do zwrotu składki, ale tylko za każdy pełny miesiąc niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej. W ubezpieczeniach dobrowolnych zwrot przysługuje za każdy dzień.

- W zakresie zwrotu składki chcemy wprowadzić takie same reguły jak przy ubezpieczeniach dobrowolnych, czyli zwrotu składki za każdy dzień niewykorzystanej ochrony. Obecnie jeśli ktoś sprzeda auto 1 października, to zwrot składki dostanie dopiero, licząc od początku listopada do końca okresu trwania umowy. Bez zmian zostanie zasada, że zwrot składki nie będzie przysługiwał, jeśli klient miał szkodę w okresie ubezpieczenia.

*

Jakie wątpliwości budzi interpretacja tego, co uznajemy za dzień przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa, czyli termin, w którym można wypowiedzieć OC komunikacyjne? Czy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia złożone agentowi danego towarzystwa będzie uważane za złożone zakładowi ubezpieczeń? Czy nowe regulacje powinny dopuszczać możliwość wykorzystywania elektronicznych środków porozumiewania się na odległość przy zawieraniu i wykonywaniu umów w ten sposób? Czy potwierdzenie zawarcia umowy OC komunikacyjnego, wygenerowane elektronicznie, będzie ważne i powinno być honorowane np. przez policję w momencie kontroli drogowej?

Rozmawiał Marcin Jaworski

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie OC | zwrot | ubezpieczenia | składki | auto | pułapki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »