Leczenie zębów na NFZ. Za co zapłaci fundusz?
Leczenie stomatologiczne to jedna z usług, z której możemy bezpłatnie skorzystać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Choć zakres świadczeń stomatologicznych na NFZ jest szeroki, to jednak nie obejmuje wszystkich przypadków. Co obejmuje leczenie u dentysty na NFZ?
Świadczenia stomatologiczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługują każdej osobie, która ma prawo do świadczeń. Osoby, które chcą skorzystać ze świadczeń w ramach NFZ, nie potrzebują skierowania do stomatologa. Mogą udać się do dowolnej placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Jakie świadczenia stomatologiczne są bezpłatne na NFZ?
W ramach NFZ przede wszystkim przysługuje profilaktyka stomatologiczna, która pełni kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy i innych chorób jamy ustnej. W ramach profilaktyki można wykonać:
- badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku,
- kontrolne badanie stomatologiczne - 3 razy w roku,
- usunięcie kamienia nazębnego (skaling) - raz w roku.
W trakcie leczenia u dentysty pacjentom przysługuje bezpłatne znieczulenie w postaci żelu, sprayu lub nakłucia. Z kolei osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, po kwalifikacji lekarskiej, przysługuje również leczenie w znieczuleniu ogólnym.
W ramach NFZ można przeprowadzić:
- leczenie dziąseł,
- leczenie paradontozy,
- leczenie chorób przyzębia,
- wypełnienie ubytków w zębach - białe plomby przysługują w przednich górnych i dolnych zębach (od 3+ do +3 oraz od 3- do -3). W przypadku dorosłych wykorzystuje się kompozytowy materiał chemoutrwaldzalny, a w przypadku dzieci do 18. roku życia szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy. W pozostałych zębach bezpłatnie przysługują plomby z materiału kapsułkowego,
- leczenie kanałowe - od kła do kła (3-3) w przypadku osób dorosłych. Dzieciom do 18. roku życia i kobietom w ciąży oraz w połogu przysługuje bezpłatne leczenie kanałowe wszystkich zębów.
Poza tym Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje m.in.:
- usunięcie ósemki,
- operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego,
- chirurgiczne usunięcie zęba,
- wyłuszczenie torbieli zębopochodnej, założenie szyny przy zwichnięciach, reimplantacjach, przy zapaleniu kości, po operacjach plastycznych i resekcjach,
- leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
- unieruchomienie zębów,
- plastykę przedsionka jamy ustnej,
- zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne.
W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możliwe jest również bezpłatne wykonanie protez. Protezy przysługują osobom z całkowitym bezzębiem lub osobom, którym w szczęce brakuje co najmniej 5 zębów w jednym łuku. Pacjentom spełniającym warunki będzie przysługiwać uzupełnienie braków zębowych za pomocą ruchomej protezy częściowej. Uzupełnienie przysługuje jeden raz na 5 lat w przypadku braku 5 zębów i powyżej w łuku zębowym.
Ponadto w ramach NFZ pacjenci raz na 5 lat mogą otrzymać protezę całkowitą łącznie z pobraniem wycisku. Raz na 2 lata pacjenci mogą skorzystać z naprawy protez ruchomych w większym zakresie razem z wyciskiem oraz z całkowitego podścielenia protezy w sposób pośredni.
Dodatkowe świadczenia stomatologiczne przysługują dzieciom do momentu uzyskania przez nie 18. roku życia. Dzieci mogą skorzystać z lakierowania wszystkich zębów stałych (raz na 3 miesiące) oraz ich lakowania (raz do 8. roku życia w przypadku lakowania “szóstki" oraz raz do 14. roku życia w przypadku lakowania “siódemki").
Dzieciom i młodzieży do 12. roku życia przysługuje również bezpłatne leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi. W ramach NFZ można uzyskać:
- ruchomy aparat do 12. roku życia oraz jego naprawę do 13. roku życia,
- wizyty kontrolne raz w miesiącu w trakcie leczenia,
- zdjęcie pantomograficzne - 2 razy w trakcie leczenia,
- kontrolę zgryzu po zakończeniu leczenia.
Kobiety w ciąży i połogu, podobnie jak dzieci i młodzież, mają prawo do dodatkowych świadczeń stomatologicznych. W ramach NFZ pacjentki mogą skorzystać z:
- czasowego i/lub stałego wypełnienia kanału zębów,
- usunięcia żywej i martwej miazgi zęba,
- leczenia kanałowego z wypełnieniem 2. kanałów i 3. kanałów oraz leczenia kanałowego zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem 1. i 2. kanałów zęba,
- usunięcia złogów nazębnych - raz na 6 miesięcy,
- badań kontrolnych - raz na 3 miesiące.
W styczniu 2025 r. zwiększeniu ulega liczba usług stomatologicznych, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do listy świadczeń, które można wykonać bezpłatnie na NFZ, dodano m.in.:
- zdjęcie pantomograficzne w przypadku leczenia endodontycznego oraz przed rozpoczęciem udzielania świadczeń protetyki - raz na 5 lat,
- zdjęcie pantomograficzne dla dzieci od 5. do 18. roku życia w przypadkach uzasadnionych medycznie - raz na 3 lata,
- nieinwazyjne leczenie niewielkich ubytków na powierzchniach żujących zębów trzonowych,
- zabezpieczenia przed rozwojem próchnicy w otaczający ubytki bruzdach przez uszczelnienie zdrowych bruzd materiałem typu flow.
Ponadto zgodnie z rozporządzeniem, w ramach NFZ od 2025 r. można również bezpłatnie otrzymać protezę całkowitą górną i dolną o charakterze “overdenture".
W rozporządzeniu rozszerzony został również zakres świadczeń dla dzieci do 3. roku życia. Wśród nowych świadczeń stomatologicznych wymienia się:
- wizytę adaptacyjną u stomatologa,
- co najmniej 2 wizyty adaptacyjne u dzieci, które odczuwają lęk przed dentystą,
- kontrolę higieny jamy ustnej,
- ocenę stanu morfologicznego, funkcji żucia i wyrzynania zębów,
- wdrożenie profilaktyki ortodontycznej,
- profilaktykę profesjonalną próchnicy.
Choć obecnie istnieje możliwość skorzystania z wielu usług stomatologicznych w gabinetach mających podpisaną umowę z NFZ, to niestety, nie zawsze otrzymamy natychmiastową pomoc. Średni czas oczekiwania na wizytę do stomatologa zgodnie z informacjami na portalu swiatprzychodni.pl wynosi:
- w woj. dolnośląskim - 21 dni,
- w woj. kujawsko-pomorskim - 62 dni,
- w woj. lubelskim - 14 dni,
- w woj. lubuskim - 24 dni,
- w woj. łódzkim - 29 dni,
- w woj. małopolskim - 59 dni,
- w woj. mazowieckim - 37 dni,
- w woj. opolskim - 17 dni,
- w woj. podkarpackim - 28 dni,
- w woj. podlaskim - 22 dni,
- w woj. pomorskim - 55 dni,
- w woj. śląskim - 34 dni,
- w woj. świętokrzyskim - 15 dni,
- w woj. warmińsko-mazurskim - 37 dno,
- w woj. wielkopolskim - 32 dni,
- w woj. zachodniopomorskim - 13 dni.
WB