Darmowe usługi u dentysty na NFZ. Polacy nawet o tym nie wiedzą

Dentysta na NFZ oferuje szereg usług, za które pacjent nie musi zapłacić ani złotówki. Polacy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak długa jest lista usług przysługujących osobie korzystającej z pomocy stomatologa w ramach darmowego leczenia na fundusz. Mowa nie tylko o bezpłatnym znieczuleniu stomatologicznym, czy darmowej kontroli i usunięciu kamienia nazębnego. NFZ opublikował dokładną informację na temat tego, co przysługuje pacjentom w gabinetach.

Dentysta na NFZ oferuje bogatą gamę usług i pomocy w ramach bólu zęba, czy profilaktyki. Nieznajomość prawa szkodzi i potwierdza się to także w przypadku usług stomatologicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie internetowej w ramach Poradnika Pacjenta przypomina, że lista darmowych usług w gabinetach mających podpisaną umowę z NFZ wcale nie jest krótka. Za co nie zapłacimy ani złotówki? 

Reklama

Dentysta na NFZ bez skierowania

Usługi dentystyczne w ramach prywatnych wizyt to często koszt kilku tysięcy złotych w ramach kilku wizyt. Pieniądze nie znikną jednak z kieszeni osób, które będą korzystać z usług dentysty współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdy taki gabinet ma widoczne oznaczenie z logo instytucji. 

Co ważne, aby korzystać z usług dentysty na NFZ, nie jest potrzebne posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego. "Stomatolog, który podpisał umowę z NFZ, ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących Ci świadczeń na NFZ i lecz zęby za darmo" - wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia w specjalnym poradniku. 

Długa lista darmowych usług u dentysty, Polacy o tym nie wiedzą

Dentysta na NFZ to nie tylko darmowy przegląd zębów raz w roku kalendarzowym, czy usunięcie kamienia nazębnego. W ramach darmowych usług dentysta z kontraktem z NFZ nie pobierze pieniędzy również za wszystkie rodzaje znieczulenia. Bezpłatne są zatem znieczulenia powierzchniowe, nasiękowe, a także przewodowe.  

Darmowe jest również leczenie dziąseł i paradontozy. Pacjenci nie muszą dodatkowo płacić za zaaplikowanie leków, zrobienie plastyki wędzidełek, czy wykonanie kiretażu zamkniętego. Kolejną darmową usługą w ramach leczenia stomatologicznego na NFZ przysługującego osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym są kwestie związane z protezą zębową. 

Proteza zębowa na NFZ przysługuje osobom, które zmagają się z całkowitym bezzębiem, lub osobom mającym braki w uzębieniu na poziomie pięciu zębów w ramach jednego łuku. Refundacja kosztów, a zatem ogromne oszczędności dla pacjentów, obejmują trzy opcje. Pierwsza z nich dotyczy pokrycia wydatku związanego z uzupełnieniem braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej (raz na 5 lat). Druga kwestia pokrywana w ramach refundacji na NFZ to zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w szczęce lub żuchwie łącznie z pobraniem wycisku (raz na 5 lat). Trzecią, ostatnią kwestią protezy zębowej na NFZ, jest bezpłatne odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem. NFZ zastrzega, że ostatnia opcja jest darmowa raz na 2 lata. 

To jednak nie wszystko. Darmowe usługi stomatologiczne w ramach wizyty u dentysty na NFZ są zdecydowanie bardziej obszerne. Polacy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że za szereg specjalistycznych usług nie muszą zapłacić ani złotówki. 

Darmowe usług u dentysty na NFZ, długa lista

NFZ oferuje nie tylko darmowe porady dietetyczne. Usługi oferowane w ramach bezpłatnego leczenia dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym są rozbudowane. W specjalnym Poradniku Pacjenta dowiadujemy się, że w ramach bezpłatnych usług w gabinecie stomatologicznym liczyć możemy także na zdjęcia RTG. 2 zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne są całkowicie darmowe, gdyż opłaca je NFZ. 

Dentysta współpracujący z NFZ za darmo przeprowadzi również wiele aspektów leczenia chirurgicznego. Na liście bezpłatnych usług znajdują się między innymi: 

  • usunięcia ósemki - "zęba mądrości", 
  • wyłuszczenie torbieli zębopochodnej, 
  • nacięcie powierzchniowo, podśluzówkowo lub podskórnie leżącego ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem, 
  • wycięcie małego guzka lub zmiany guzopodobnej, włókniaka, 
  • usunięcie zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego, 
  • tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki, 
  • chirurgiczne usunięcie zęba przez dłutowanie wewnątrz-zębodołowe z zastosowaniem wierteł i dźwigni, 
  • założenie szyny drucianej (nazębnej) przy zwichnięciach, reimplantacjach lub transplantacjach zębów, 
  • operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego, 
  • wyłuszczenie kamienia z przewodu ślinianki. 

To jednak nie koniec listy, z którą powinni zapoznać się pacjenci. Darmowe usługi u dentysty na NFZ w ramach leczenia chorób przyzębia obejmują natomiast między innymi: 

  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, 
  • kiretaż otwarty w obrębie 1/4 uzębienia, 
  • kiretaż zwykły (zamknięty), 
  • unieruchomienie zębów ligaturą drucianą, 
  • plastyka przedsionka jamy ustnej. 

W ramach leczenia próchnicy na NFZ pacjent schodząc z fotela stomatologicznego, nie zapłaci ani złotówki między innymi za wypełnienie ubytku w zębach białymi plombami, płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikację leku, czy włożenie opatrunku leczniczego w zębie. Kwestie związane z leczeniem próchnicy powinny znaleźć się na szczycie listy priorytetów zdrowotnych Polaków, gdyż jak wskazuje NFZ jest to groźne schorzenie, które zwiększa ryzyko zawału serca oraz schorzeń naczyń krwionośnych aż o 70 proc.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) | stomatolog | darmowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »