Lewandowski: Projekt dotyczący kredytów frankowych ma być uczciwy dla kredytobiorców i banków
Projekt dotyczący kredytów frankowych ma być uczciwy dla kredytobiorców i banków - wyjaśnia przewodniczący Rady Gospodarczej Janusz Lewandowski.
Pojutrze podczas forum bankowego instytucje finansowe przedstawią swój pomysł na rozwiązanie problemów związanych z tymi kredytami.
Janusz Lewandowski na konferencji prasowej tłumaczył, że nowe rozwiązania muszą uwzględniać interesy wszystkich stron. Lewandowski wyjaśniał, że chodzi o uczciwy podział ryzyka i kosztów pomiędzy bankami a klientami; sprawiedliwe potraktowanie ludzi, którzy brali kredyty frankowe i złotówkowe; dbałość o bezpieczeństwo systemu bankowego.
Janusz Lewandowski dodał, że na spotkaniu Rady Gospodarczej z przedstawicielami banków podało z ich strony zobowiązanie, że raty płacone we frankach nie mogą być wyższe niż te sprzed czasu "uwolnienia franka".
Z kolei prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewniał, że tworząc propozycje dotyczące kredytów frankowych przeprowadzone zostały dokładne konsultacje. Prezes ZBP tłumaczył, że eksperci szukali takiego rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo w przyszłości tysiącom kredytobiorców, a zarazem będzie sprawiedliwe i nie obciąży na przykład osób, które deponują pieniądze w bankach.
Efekty związane z przyjęciem przez banki zaproponowanych rozwiązań mają być znane w maju.
Zarazem Janusz Lewandowski zapewniał też, że jeżeli banki nie będą realizowały wcześniej przyjętych zobowiązań będzie można wobec nich wyciągać konsekwencje.
Od 2000 roku zaciągnięto w naszym kraju 770 tysięcy kredytów we frankach szwajcarskich na mieszkania, z czego 210 tysięcy zostało już spłaconych.
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, potwierdził podczas spotkania, że jest wdrażany tzw. sześciopak, czyli pakiet rozwiązań, które mają pomóc "frankowiczom". Przypomniał, że w jego skład wschodzą:
- Uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR;
- Obniżenie w najbliższych miesiącach spreadów walutowych;
- Wydłużenie na wniosek klienta okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty raty tak, aby rata nie była większa niż ta przed uwolnieniem kursu franka szwajcarskiego;
- Rezygnacja przez banki żądania nowego zabezpieczenia lub dodatkowego ubezpieczenia kredytu;
- Umożliwienie dokonania bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z franka szwajcarskiego na złotówki według kursu zbliżonego do średniego kursu NBP;
- Uelastycznienie zasad restrukturyzacyjnych kredytów hipotecznych zamieszkujących kredytowane nieruchomości.