Mam fałszywkę. Co zrobić?

Już 25 czerwca kończy się rok szkolny i rozpoczynają się wakacje. Przed nami ponad dwumiesięczny okres urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Polacy będą spędzać je zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. To czas odpoczynku, zabawy oraz aktywnego relaksu, w czasie którego rzadko która osoba zaprząta sobie głowę problemem fałszywych pieniędzy.

Wolimy jak najlepiej wykorzystać czas wolny niż zwracać uwagę na wydawaną nam resztę w czasie zakupów. Warto być jednak ostrożnym, ponieważ w okresie wakacyjnym zwiększa się prawdopodobieństwo otrzymania falsyfikatów. Jak temu zaradzić? Znać podstawowe informacje odnośnie zabezpieczeń banknotów oraz sposoby ich łatwego rozpoznawania.

Bacznie przyglądaj się banknotom

Z tegorocznych badań Eurobarometru wynika, że połowa Polaków planuje wakacyjny wyjazd. Większość z nich (2/3 badanych) spędzi urlop w kraju, natomiast 36% wybierze się za granicę . Najpopularniejszymi kierunkami podróży będą niezmiennie od kilku lat: Turcja, Tunezja, Egipt, Grecja oraz Hiszpania. Niezależnie od tego, gdzie spędzimy wakacje - wszędzie potrzebować będziemy pieniędzy. Złotówka nad polskim morzem czy euro w hiszpańskim kurorcie - rodzaj waluty nie ma znaczenia. W okresie wakacyjnym turyści są bardziej podatni na otrzymanie fałszywego banknotu, ponieważ w ogóle nie zwracają uwagi na wydawaną im resztę np. podczas zakupów.

Reklama

Uważaj na banknoty podczas wakacyjnego wyjazdu

Spędzając wakacje nad polskim morzem lub za granicą Polacy będą w szczególności posługiwać się trzema walutami: złotym, euro oraz dolarem amerykańskim. Wielu z nich może nieopatrznie przyjąć fałszywy banknot. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim niezwracanie uwagi na otrzymywaną resztę w czasie urlopów, jednakże świadczy to również o nieznajomości przez Polaków walut oraz zabezpieczeń w nich występujących.

Chociaż wiedza na temat walut innych krajów nie jest Polakom konieczna, złotówka powinna być jednak znana każdemu rodakowi.Brak wiedzy w tym zakresie skutkuje większą liczbą fałszywek wprowadzanych do obiegu. Okres wakacyjny jeszcze bardziej to zjawisko potęguje, ponieważ turyści - ciesząc się z urlopu - zapominają, że mogą być w tym czasie narażeni na otrzymanie falsyfikatu - informuje Urszula Morawska, ekspert ds. zabezpieczeń banknotów współpracujący z firmą DCB zajmującą się wykrywaniem fałszywych banknotów.

Na co zwracać uwagę?

Banknoty większości walut świata mają podobne zabezpieczenia. Są to m.in. znak wodny czy zabezpieczenia optyczne.

Aby nie paść ofiarą fałszerzy pieniędzy podczas wakacyjnego wyjazdu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących walut złoty, euro oraz dolar amerykański:

- Poskrob banknot, aby sprawdzić, czy są na nim elementy druku stalorytniczego. Jeśli jego powierzchnia jest gładka, jest to najprawdopodobniej falsyfikat;

- Obejrzyj banknot pod światło i zwróć uwagę na znak wodny i jego precyzję;

- Przechylaj banknot. Sprawdź, czy zmianie ulega kolor farby zmiennej optycznie.

W zależności od waluty, kolory zmieniają się w następujący sposób:

a/ złotówka - z fioletowego na oliwkowy;

b/ euro - z fioletowego na zgniłą zieleń lub brązowy (w niskich nominałach złocisty pas na środku tyłu banknotu);

c/ dolar amerykański - z zieleni na czerń, a w przypadku banknotów z nowej emisji (z kolorowym tłem) - ze złotej miedzi na zieleń.

Stosowanie powyższych wskazówek jest wystarczające, aby ocenić oryginalność banknotów wszystkich trzech wymienionych walut, z którymi turyści są w kontakcie podczas wakacyjnych wyjazdów. Znajomość tych zasad spowoduje, że urlopowicze będą mogli w spokoju spędzać urlop, nie martwiąc się, że mogą być narażeni m.in. na straty finansowe związane z posiadaniem fałszywej gotówki.

Mam fałszywkę. Jak zareagować?

Jeśli podczas wyjazdu wakacyjnego turysta podejrzewa, że otrzymany banknot może nie być oryginalny, nie powinien puszczać go dalej w obieg lub rozmieniać na drobne. Takie działanie jest bowiem przestępstwem, za które grozi w Polsce kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Pierwszą i najważniejszą zasadą w sytuacji podejrzenia, że posiadany banknot jest fałszywy jest zgłoszenie się z tym banknotem na policję.

Zasada ta obowiązuje we wszystkich krajach, w których przebywamy na wakacyjnym wyjeździe. Policjanci zatrzymają podejrzany banknot i przekażą go do ekspertyzy do banku centralnego danego państwa. Jeśli okaże się prawdziwy, zostanie nam zwrócony.

W przeciwnym wypadku, zostanie zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości? - mówi Sylwester Salach, prezes zarządu spółki DCB.

W czasie wakacyjnego wyjazdu, lepiej jest dmuchać na zimne i zgłosić się na komisariat policji niż doświadczyć później nieprzyjemności, które nie tylko zepsują nasz urlop, ale narażą nas na konsekwencje natury prawnej - do aresztu włącznie.

Powyższe porady powinny być dobrze znane każdej osobie, która wybiera się na wakacyjny wypoczynek. Oszczędzi nam to niepotrzebnych sytuacji stresowych i pozwoli w pełni cieszyć się długo wyczekiwanym urlopem. Korzystajmy więc z przedstawionych wskazówek w przypadku każdego kontaktu z banknotami.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: banknot | złotówka | fałszerstwo | turyści | wakacje | urlop

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »