Reklama

Masz cel - łatwiej oszczędzisz pieniądze

Oszczędzanie to trudna sztuka, szczególnie jeśli chcemy oszczędzać długoterminowo. Expander radzi, jak można zwiększyć szansę powodzenia.

Na samym początku warto ustalić sobie konkretny cel oszczędzania. Później określamy zasady, których będziemy się trzymać. Bardzo pomocne może być również ustanowienie zlecenia stałego przekazującego pieniądze z konta na oszczędności.

Trudno jest zacząć oszczędzanie, jeśli nie mamy konkretnego celu. Jeśli naprawdę zależy nam, aby zaoszczędzić pewną kwotę, to przede wszystkim powinniśmy ustalić sobie jakiś ściśle określony cel. Myśl o tym celu będzie nas bowiem mobilizowała. Nieważne, czy będzie to zebranie 2000 zł na przyszłoroczne wakacje czy 200 000 zł, aby za 10 lat pomóc dziecku kupić mieszkanie. Najważniejsze jest, żebyśmy wiedzieli, jaką kwotę chcemy zebrać i kiedy będziemy jej potrzebowali.

Reklama

Wyznacz zasady oszczędzania i trzymaj się ich

Znając cel możemy wyliczyć, jaką kwotę musimy odkładać. Aby oszczędzanie się udało, od razu trzeba też ustalić pewne zasady. Warto sobie postanowić, że pieniądze na oszczędności odkładamy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Wtedy nauczymy się tak gospodarować pieniędzmi, aby wystarczyło nam na życie i na oszczędności. Oprócz tego ważną zasadą powinno być to, że nie wolno nam wypłacać żadnych pieniędzy z oszczędności do momentu uzbierania określonej kwoty.

Warto też policzyć, czy kwota, jaką chcemy odkładać, nie obciąży zanadto naszego budżetu. Jeśli większość dochodów była wydawana na bieżąco, to nie ma innego wyjścia, jak zmniejszenie wydatków. Często nie musi to wcale oznaczać całkowitej rezygnacji z przyjemności. Warto natomiast zastanowić się, czy w pełni wykorzystujemy usługi, za które płacimy i czy na pewno nie ma możliwości, żeby część rzeczy kupować taniej. Dobrym przykładem takich działań może być zmiana dostawcy internetu, telewizji czy telefonu. Można też bez zmiany operatora po prostu zamienić pakiet na nieco tańszy.

Bardzo pomocna jest automatyzacja oszczędzania

Nawet, jeśli ustalimy sobie zasady i cel oszczędzania, to i tak istnieje spore ryzyko, że po pewnym czasie nasz plan się załamie. Dla wielu oszczędzanie jest bowiem nieprzyjemne. Polega przecież na tym, że musimy odebrać sobie pieniądze, które moglibyśmy już teraz wydać na bieżące zachcianki. Cel oszczędzania jest natomiast odległy. Dlatego, żeby zmniejszyć ten dyskomfort warto ustanowić sobie zlecenia stałe. Najlepiej, aby taki automatyczny przelew wysyłał pieniądze z konta na produkt oszczędnościowy (lokatę, konto oszczędnościowe, fundusz inwestycyjny) zaraz po wpływie wynagrodzenia.

Ostatnim elementem, który pomoże nam zrealizować cel, jest wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego. Tutaj zasadą jest, że przy krótkim terminie należy wybierać produkty bezpieczne, czyli lokaty lub konta oszczędnościowe. Jeśli jednak oszczędzanie będzie trwało kilka czy kilkanaście lat, to warto skorzystać ze specjalnych produktów służących właśnie do długoterminowego oszczędzania. Przygotowały je Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i firmy ubezpieczeniowe z myślą o osobach, które regularnie (co miesiąc, pół roku czy raz na rok) chcą odkładać pewną kwotę. W długim terminie przynoszą one wyższe zyski.

Poza tym w umowie zobowiązujemy się, że przez określony czas będziemy wpłacać regularnie daną kwotę. Takie zobowiązanie z pewnością zwiększy szansę na to, że wytrwamy w postanowieniu, co nie jest łatwe, jeśli oszczędzanie trwa kilka lat. Aby dobrać najlepsze dla siebie rozwiązanie oszczędnościowe warto też wybrać się do doradcy finansowego. Bezpłatnie pomoże on nam wyliczyć, jaką kwotę powinniśmy odkładać na określony cel. Sprawdzi też oferty i promocje produktów oszczędnościowych i dobierze dla nas odpowiednie rozwiązanie.

Jarosław Sadowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »