Masz wysłużone krzesła, fotele i kanapę? Za tę kwotę będą jak nowe
Stare meble mają duszę. Chociaż niekoniecznie dobrą prezencję. Jeśli zależy ci na tym, aby krzesła, kanapa czy fotel odzyskały dawny blask, udaj się do tapicera. To również świetny sposób na zmianę aranżacji w domu bez kupowania nowych mebli. Ile kosztuje taka przyjemność?
Renowacja mebli to szlachetne zajęcie i z pewnością trend wpisujący się w zrównoważone gospodarowanie domowym sprzętem. Sprawdźmy, czy jest to również działanie ekonomiczne. Nim przejdziemy do trudniejszych kwestii, zastanówmy się przez chwilę nad plusami tapicerowania starych foteli, kanap i krzeseł.
Przede wszystkim, niepodważalną zaletą jest odnowienie ukochanego mebla. Jeśli masz fotel czy krzesła, z którymi jesteś szczególnie związany, z pewnością docenisz możliwość ich odrestaurowania. Podarowanie drugiego życia meblom zniszczonym przez czas, ale i czworonożnych przyjaciół czy wreszcie małe dzieci, potrafi poprawić humor niejednej osobie.
Kolejną kwestią jest to, że pomimo faktu, iż tapicerowanie nie należy do najtańszych usług, w większości przypadków okaże się znacznie tańsze niż zakup całkiem nowego mebla.
Warto podkreślić, że właśnie “w większości" przypadków tak będzie. Niekiedy koszty tapicerowania mogą się wydawać absurdalnie wysokie. Tutaj przechodzimy do podstawowego minusu tego rozwiązania.
Na kwotę, jaką zapłacić musimy tapicerowi, składa się jego robocizna, ale także (albo przede wszystkim) koszt materiałów, których będzie używać. Najdroższe okazują się tutaj oczywiście tkaniny, a jeśli renowacja wymaga również wymiany pianki siedziska, może to dodatkowo windować koszty.
Wiele zależy od tego, jaki materiał wybierzemy do renowacji. Jeśli cena zaproponowana przez tapicera wydaje nam się zbyt wysoka, zapytajmy o tańsze obicia lub samodzielnie udajmy się do sklepu z takimi materiałami. W sieci można niekiedy kupić prawdziwe perełki za niewielkie pieniądze: należy jednak uważać na to, aby kupowany materiał miał odpowiednie rozmiary. Zazwyczaj najtaniej sprzedawane są tzw. resztówki, czyli końcówki materiału. Jeśli będziemy mieć szczęście, wystarczą one na nasz ukochany fotel.
Oczywiście nie ma jednego sztywnego cennika dla tapicerowania mebli. Wiele zależy od wielkości samego mebla, stopnia jego uszkodzenia, czy wymiany wymaga jedynie tapicerka czy również inne jego elementy. Oprócz tego czynnikiem wpływającym na cenę jest lokalizacja zakładu, koszt przewozu mebla, renoma danego rzemieślnika.
Można jednak przyjąć pewne widełki cenowe, które pozwolą się zorientować, czy odnowienie twojej kanapy jest dla ciebie bardziej atrakcyjne cenowo niż udanie się do salonu meblowego po nową.
Średnio wykonanie zupełnie nowej tapicerki dla fotela, który ma tapicerowane podłokietniki, to koszt około 400-500 złotych. Tymczasem jeśli do obicia mamy jedynie siedzisko krzesła, kwota spada do zaledwie 70-100 złotych.
Oczywiście możliwe jest wybranie na obicia takich materiałów, które sprawią, że koszt renowacji fotela sięgnie kilku tysięcy złotych, jednak na potrzeby zaprezentowania orientacyjnych kwot przyjmujemy standardową jakość tapicerki.
Kanapy i narożniki to zdecydowanie najdroższe meble do tapicerowania. Ich odnowienie wiąże się z zużyciem bardzo dużej ilości materiału. Im bardziej skomplikowany mebel, tym koszt będzie wzrastał.
Najprostsza, niewielka sofka, może zostać odnowiona już w kwocie 700 złotych. Jednak duże, czteroosobowe narożniki to zazwyczaj wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.
Jeśli nosimy się z zamiarem wymiany obicia zagłówka w łóżku, musimy się przygotować na koszt ok. 400-600 złotych.
Najlepiej jest poszukać tapicera, który ma bardzo dobre opinie i działa na rynku już od dłuższego czasu. Podobnie jak z innymi rzemieślnikami, również i tutaj liczy się doświadczenie.
Najlepsi tapicerzy korzystają wyłącznie z najwyższej klasy, profesjonalnych maszyn i narzędzi. Dodatkowo mają dostęp do atrakcyjnych tkanin obiciowych i potrafią doradzić, które z nich najlepiej spełnią nasze oczekiwania.
W przypadku dużych mebli, których koszt renowacji może wynieść kilka tysięcy złotych, tapicer powinien być gotowy przyjechać i obejrzeć mebel, aby oszacować koszt, jaki będziemy musieli ponieść.
Dodatkowo o jakości pracy tapicera świadczy fakt, czy prowadzi on dodatkowe usługi z zakresu renowacji: wymianę sprężyn, siedzisk, drewnianych elementów.
Podsumowując, tapicerowanie mebli może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku niewielkich mebli. Jest to zawsze dobry wybór, jeśli zależy nam na odnowieniu mebla, który ma dla nas sentymentalną wartość lub ze względu na wiek, sam w sobie jest wartościowy. Należy jednak mieć na uwadze, że tapicerowanie i odrestaurowywanie antyków to wąska dziedzina pracy tapicera i do tego celu najlepiej szukać już najlepszych specjalistów w branży.
KO