Reklama

MSP sprzedało 8 635 230 akcji PZU

Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło proces budowy księgi popytu na 8.635.230 akcji spośród 39.020.483 akcji PZU należących do Skarbu Państwa. Cena za akcje została ustalona na 367 zł.

- Jesteśmy zadowoleni, że udało się tę transakcję sprawnie, dobrze przeprowadzić. Transakcja potwierdza zainteresowanie inwestorów krajowych i zagranicznych naszym rynkiem - powiedział w piątek w telewizji TVN CNBC minister skarbu Aleksander Grad.

Minister wskazał na "bardzo dużą nadsubskrypcję" w procesie sprzedaży akcji PZU.

- Struktura transakcji to 50/50 jeśli chodzi o inwestorów zagranicznych i krajowych. Ta transakcja pokazuje, jak duże jest zainteresowanie naszym rynkie" - powiedział Grad.

Resort skarbu wystawił na sprzedaż do 10 proc. akcji PZU w trybie przyspieszonego budowania książki popytu.

Reklama

Z nieoficjalnych informacji PAP wynikało, że popyt inwestorów dwukrotnie przewyższał liczbę oferowanych akcji, a cena kształtowała się właśnie na poziomie 367 zł. Zdaniem rozmówcy PAP MSP zadeklarowało, że przez rok nie będzie sprzedawało kolejnych pakietów akcji PZU.

Na zamknięciu czwartkowej sesji jedna akcja PZU kosztowała 371,50 zł.

Księgę popytu prowadzą Credit Suisse Group, Goldman Sachs Group, ING Group, JP Morgan Chase&Co i Unicredit.

Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał, że resort raczej nie będzie w tym roku sprzedawać akcji PZU. Skarb Państwa ma obecnie 45,2 proc. akcji PZU.

Na zamknięciu czwartkowej sesji jedna akcja PZU kosztowała 371,50 zł.

Sprawdź bieżące notowania PZU na stronach BIZNES INTERIA.PL

- - - - - -

- Po sprzedaży pakietu akcji PZU przychody z prywatyzacji wynoszą ponad 6 mld zł - powiedział minister skarbu Aleksander Grad.

- Mieliśmy już przekroczone 3 mld zł z dotychczasowych prywatyzacji małych i średnich firm, po ofercie BGŻ. Teraz, na dzień dzisiejszy, doszło blisko 3,2 mld zł. Mamy więc grubo ponad 6 mld zł. Jak na pięć miesięcy "z kawałkiem" to dobry wynik - powiedział Grad w piątek w TVN CNBC.

Minister potwierdził, że pod koniec września ruszy prywatyzacja spółek chemicznych.

- Zobaczymy, jak ten proces będzie przebiegał, ale możliwe, że niektóre projekty będą w tym roku zakończone - powiedział.

Plan na ten rok zakłada przychody z prywatyzacji na poziomie 15 mld zł.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »