Na upadłość trzeba mieć kasę
Po prawie pół roku obowiązywania nowych przepisów o upadłości konsumenckiej ogłoszono wreszcie dwa pierwsze wyroki. O upadłości konsumenckiej orzekły sądy w Warszawie i w Koszalinie.
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy ogłosił upadłość emerytki, która nie miała własnego mieszkania i przebywa na stałe u syna, ale posiada inny majątek, który wszedł do masy upadłości i stały dochód miesięczny - emeryturę. Na podstawie planu podziału majątek został przeznaczony na zaspokojenie wierzycieli. Natomiast osiągany przez wnioskodawczynię stały dochód miesięczny daje gwarancję, że w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli będzie regulowała należności niezaspokojone na podstawie planu podziału.
W podobnej sytuacji znajduje się także wnioskodawczyni z Koszalina. Ona również nie miała własnego mieszkania, ale posiadała inny majątek i stały dochód, który pozwalał na zaspokojenie wierzycieli.
Dwa wyroki ogłaszające upadłość konsumencką są jednak wyjątkiem. Masa wniosków o upadłość nie jest przyjmowana. Do tej pory wydziały sądów gospodarczych do spraw upadłościowych i naprawczych oddaliły aż 72 wnioski o upadłość konsumencką, a 105 takich wniosków zwróciły.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz