Masz bezterminowe prawo jazdy? Oto ile będzie kosztowała cię wymiana

Przez wiele lat kierowcy z bezterminowym prawem jazdy nie musieli się martwić datą jego ważności. Teraz jednak nadchodzą zmiany, które obejmą wszystkich posiadaczy takich dokumentów. Do kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy i ile to kosztuje?

Bezterminowe prawo jazdy do wymiany. Nadchodzą zmiany

Osoby, które otrzymały prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku, które nie ma daty ważności, a więc jest to prawo jazdy bezterminowe, muszą przygotować się na jego obowiązkową wymianę. Wymiana bezterminowych praw jazdy wynika bowiem ze zmian w przepisach, które mają na celu ujednolicenie dokumentów w całej Unii Europejskiej.

Chodzi przede wszystkim o to, by wszystkie prawa jazdy, niezależnie od daty wydania, miały termin ważności oraz były zgodne z aktualnymi unijnymi standardami. To również sposób na uporządkowanie i odświeżenie danych kierowców w systemie, m.in. w przypadku zmiany nazwiska, adresu czy wyglądu właściciela dokumentu.

Wymiana nie będzie jednak natychmiastowa. Kierowcy mają na to sporo czasu, bo cały proces ruszy 19 stycznia 2028 roku i potrwa aż do 18 stycznia 2033 roku. Do tego czasu bezterminowe prawa jazdy pozostają ważne i można się nimi posługiwać bez żadnych ograniczeń.

Reklama

Ile kosztuje wymiana bezterminowego prawa jazdy?

Wymiana bezterminowego prawa jazdy wiąże się z koniecznością wniesienia standardowej opłaty administracyjnej. W 2025 r. koszt wymiany prawa jazdy wynosi 100,50 zł. W tej kwocie zawiera się opłata za wydanie dokumentu (100 zł) oraz opłata ewidencyjna (0,50 zł).

Wiele osób zastanawia się również, czy przy wymianie prawa jazdy bezterminowego, będzie musiało ponownie odbyć badania lekarskie. W przypadku wymiany dokumentu wydanego przed 2013 rokiem nie trzeba jednak przedstawiać orzeczenia lekarskiego, ponieważ wymiana ma charakter czysto administracyjny. Nie wiąże się to więc z ponownym sprawdzeniem stanu zdrowia kierowcy ani z odnawianiem uprawnień do prowadzenia pojazdów, dlatego kierowcy nie muszą ponosić kosztu za wykonanie badania lekarskiego.

Badania lekarskie obowiązują wyłącznie wtedy, gdy kończy się termin ważności prawa jazdy lub gdy kierowca ubiega się o odzyskanie zatrzymanych uprawnień.

Jak wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Wymianę bezterminowego prawa jazdy można przeprowadzić w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania - będzie to urząd miasta, starostwo powiatowe albo urząd dzielnicy (dla osób mieszkających w Warszawie). Aby wymienić prawo jazdy, trzeba złożyć osobiście lub wysłać pocztą poniższe dokumenty:

●      wniosek o wydanie prawa jazdy (wniosek można pobrać ze strony internetowej lub otrzymać go w urzędzie),

●      jedno aktualne zdjęcie, takie jak do dowodu osobistego,

●      potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,

●      dowód osobisty lub paszport do okazania,

●      stare prawo jazdy.

Wydanie nowego prawa jazdy trwa zazwyczaj do 9 dni roboczych, licząc od dnia, w którym urząd otrzyma kompletny wniosek i wszystkie wymagane dokumenty. Gotowy dokument można odebrać osobiście.

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | samochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »