Narodowy Spis Powszechny. Będzie badanie kontrolne
30 września 2021 r. zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Od 12 do 24 listopada Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeprowadzi badanie kontrolne. Ankieterzy zadzwonią do losowo wybranej grupy 100 tys. osób; ich tożsamość można sprawdzić telefoniczne lub na stronie urzędu - poinformował GUS.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Celem badania kontrolnego jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie GUS, jego wyniki umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.
Badanie kontrolne wspomaga poprawne opracowanie wyników spisu, nie służy kontroli poszczególnych osób uczestniczących w spisie. Badanie kontrolne będzie realizowane na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).
Ankieterzy badania kontrolnego będą kontaktować się z respondentami wyłącznie telefonicznie, dzwoniąc z numeru: 22 828 88 88. Nie będą prowadzone wywiady terenowe, nie będzie także możliwości wzięcia udziału w badaniu przy pomocy Internetu. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora) czynnej od poniedziałku do soboty w godz. 10-14.
GUS poinformował, że pierwszej kolejności ankieter zapyta o sposób przeprowadzenia spisu powszechnego w badanym mieszkaniu. Jeśli spis odbył się za pośrednictwem rachmistrza spisowego, ankieter zada pytania dotyczące jego zachowanie w trakcie wywiadu spisowego. Następnie przejdzie do pytań, które dotyczą tego, kto mieszkał w badanym mieszkaniu.
Druga cześć kwestionariusza wywiadu dotyczy respondenta. Ankieter zapyta m.in. o imię i nazwisko, datę urodzenia, poziom wykształcenia, narodowość oraz odczuwaną przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej. Szczegółowa lista pytań znajduje się na stronie: https://spis.gov.pl/lista-pytan-do-badania-kontrolnego/.
Podobnie, jak w trakcie Spisu Powszechnego, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, numer PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym jest dostępna na stronie: spis.gov.pl. Pozyskane dane podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.
Badanie kontrolne potrwa około 10 minut.
Udział w badaniu, podobnie jak w przypadku NSP 2021, jest obowiązkowy. Odmowa udziału w badaniu kontrolnym jest zagrożona karą grzywny.