Nawet 150,93 zł podatku od psa. Właściciele zapłacą, ale nie wszyscy

Podatek od psa w 2023 roku wynosi 150,93 zł. Samorządy, które są odpowiedzialne za rozporządzanie daniną, ustalają wysokość opłaty, ale kwota ta nie może być wyższa od wskazanej przez ustawodawcę stawki maksymalnej.

Podatek od psa może budzić kontrowersje. Głównie dlatego, że nie wszyscy właściciele czworonogów muszą go opłacać. Wiele zależy od miejsca zamieszkania, bowiem to w gestii samorządów leży rozporządzanie daniną.

150,93 zł podatku od psów. Kto musi zapłacić opłatę za psa?

Zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, to rada gminy ma prawo wprowadzić podatek od psów. W niektórych częściach Polski danina obowiązuje, a w innych nikt nawet mógł o niej nie słyszeć.

Reklama

Nawet w przypadku, gdy zamieszkujemy gminę, na której terenie podatek od psów jest ściągany, możemy znajdywać się w grupie osób zwolnionych z jego opłacania. Ustawodawca wskazał trzy kategorie osób, które płacić nie muszą.

Zgodnie z ustawą z 1991 roku z daniny zwolnione są:

  • osoby posiadające oświadczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,
  • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby powyżej 65. roku, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Istotne jednak jest, by podkreślić, że przynależność do jednej ze wskazanych trzech grup zwalnia nas z podatku tylko od jednego zwierzęcia. Nawet jeśli spełniamy te warunki, a posiadamy więcej niż jedno psa, za każdego kolejnego płacimy normalną stawkę. 

Podatek od psa. Zwolnienie dla rolników

Za pierwszego i drugiego psa nie trzeba płacić jeśli opłacamy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Wówczas danina dotyczy nas dopiero za trzecie i każde kolejne zwierzę. Czasami jednak gminy, które pobierają opłatę za psa, zwalniają z niej także osoby, które wzięły psa ze schroniska lub go zaczipowały - dokładnych informacji na ten temat należy szukać w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) danej gminie. 

Podatek od psa należy opłacić raz do roku. Termin ściągnięcia opłaty ustala gmina. 

Prawo przewiduje trzy możliwości na ściągnięcie podatku od psów. Jest to opłata w kasie urzędu, przelew na konto gminne lub zapłacenie daniny u inkasenta, którego wskazała gmina.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłata | danina | samorząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »